Te jó vagy a főnöknél? Olyan kérdés ez, ami sokak karrierjét meghatározza, hiszen sokszor a felettes megítélésén múlik a jobb pozíció, a magasabb fizetés. A HSA szakértőjének segítségével mutatjuk, hogyan tudod felhívni a figyelmét arra, hogy mennyire értékes munkaerő vagy.
1. Tedd a főnököd életét könnyebbé!
Úgy kell dolgoznod, hogy a felettesed megbízzon benned annyira, hogy ne kelljen folyamatosan kontrollálnia a munkádat. Ezt csak kitartó és lelkiismeretes munkával érheted el. Így a főnöködnek több ideje és energiája marad más területekkel foglalkozni, amit előbb-utóbb értékel majd.
2. Legyél kezdeményező!
Ahhoz, hogy előrébb lépj a ranglétrán, meg kell mutatnod, hogy motivált vagy és vannak ötleteid. Legyél proaktív, jelentkezz saját tervekkel, vállalj el önálló projekteket, amelyeknek a megvalósításában az elejétől a végéig főszerepet vállalsz.
3. Maradj pozitív!
Általában azokat az embereket választják ki vezető munkakörbe, akik nyomás alatt is meg tudják őrizni a nyugalmukat, közvetlenségüket. Akik a viselkedésükkel példát mutatnak az egész csapatnak. Tartsd be a határidőket, és tedd nyilvánvalóvá, hogy hajlandó vagy tanulni a múltbeli hibákból a jövőbeni siker érdekében.
4. Húzd magaddal a többieket!
Minden főnök olyan vezető beosztású kollégákat szeretne maga mellett látni, akik képesek a munkatársakat még jobb teljesítményre ösztönözni. Dolgozz úgy nap mint nap, hogy azzal a csapat többi tagjára is pozitívan, ösztönzőleg hassál. De ne nyomulj, inkább a munkád beszéljen helyetted!
5. Tudatosítsd, hogy többet szeretnél!
Ez az, amit sokan félnek megtenni, pedig elengedhetetlen a siker érdekében. Tudnod kell a feletteseddel beszélni arról, hogy úgy érzed, megértél a komolyabb feladatokra, a nagyobb felelősségre, és vágysz is ezekre. Ne fenyegetőzz a munkahelyváltás lehetőségével, az nem vezet túl sok jóra. Csak beszélj az ambícióidról.
6. Kerüld a politizálást és a pletykákat!
Gyakran előfordul, hogy munka közben a kollégák megvitatják az aktuális politikai híreket vagy a munkahelyi pletykákat – jobban teszed, ha ebből egy az egyben kimaradsz! Ha előrelépést szeretnél, akkor diplomatikusnak kell maradnod, amihez néha két lépés távolságtartás szükséges.
7. Mutass elkötelezettséget!
Ne csak munkaként tekints a hivatásodra, mint valamiféle szükséges rosszra. Érződjön rajtad, hogy a munkádat és a céged sikerét személyes ügynek tartod. Mutass érdeklődést a cég eredményei iránt, és hogy miben tudnál többet tenni a növekedés érdekében. Ez a fajta elkötelezettség imponáló lesz!
8. Légy kivételes!
Ha előlépsz, akkor ki kell vívnod a korábban még Veled egy szinten elhelyezkedő munkatársak tiszteletét. Azt, hogy elfogadjanak úgy is, mint a felettesüket. Ez talán a legnehezebb. És ez az, amiért nem az előléptetésed pillanatában kell elkezdened megküzdeni, hanem már jóval korábban a mindennapos munkáddal. Kivételesnek, kimagaslónak kell lenned abban, amit csinálsz, hogy a kollégáid elismerjék a szakmaiságodat. Ha ez megvan, akkor nem lesz gond a tisztelet kivívásával sem.