Micsoda mondat! Ki ne vágyna gyöngyéletre? De miért hangzik el ez a mondat egy matematikatanár szájából?
Ráadásul mi köze van a gyöngyöskosárnak a matekhoz? Nyugi, mindenre válaszol a mesés gyöngyélet titkainak tudója, Hollenczerné Balogh Ilona.
Hogyan kapcsolódik a matematika oktatás a gyöngyfűzéshez?
Könnyedén, mert főállásban matematikát tanítok egy falusi általános iskolában, mellette közel 20 éve fűzök gyöngyöt.
A gyöngyfűzés nagyon jó képességfejlesztő hatású és fejleszti a motorikus készségeket is. Egyre több szülő és pedagógus már nem csak sejti, hanem tapasztalja is, hogy a gyöngyfűzésnek milyen kiemelkedő a képességfejlesztő hatása.
Eddig azt gondolták, hogy a gyerekek gyöngyfűzése a zsinórra fűzéssel már ki is merül. Azonban 1-2 óra alatt egy jól felépített tematikával akár egy osztálynyi gyerkőccel is lehet gyöngyöt fűzni még akkor is, ha semmi tapasztalatuk nincs.
Mit jelent a te értelmezésedben a Legyen mesés gyöngyéleted kifejezés?
A gyermekek fejlesztésének lehetőségét elsősorban. A „Legyen gyöngyéleted” mottóval indítottam el a blogjaimat abban bízva, hogy sok szülőnek segíthetek a gyerkőce fejlesztésében. Egyre több felnőtt követi az írásaimat, nem csak anyukák, hanem óvó nénik és tanító nénik, illetve nagyszülők is.
A sok gyöngyfűzési leíráson kívül mesekönyv is készült a kisebbeknek, amelynek szereplői gyöngyből fűzött állatkák, így a picurkák is közelebb kerülnek a gyöngyös világhoz.
A stresszel a gyerekek is gyakran találkoznak. A fűzés fejleszti többek között az ujjak finommozgását, a megfigyelőképességet, a logikát, a szövegértést és a térlátást, közben pedig képes a feszültség levezetésére is, megnyugtat, pihentet.
A magatartásproblémákkal küzdő tanítványaim szívesen alkotnak velem, alkotás közben ugyanis olyan összpontosítással dolgoznak, hogy a fegyelmezési problémák szinte teljesen eltűnnek erre a másfél órára. A gyöngyfűzés, mint hobbi sok örömöt adhat bármely korosztálynak, amit egyre többen megtapasztalnak.
A foglalkozásokról blogbejegyzések készülnek, ahol láthatják a sikert és az ötleteket mások is, így bátrabban próbálják meg a közös gyöngyfűzést.
Milyen személyes élményt nyújt számodra a gyöngyfűzés?
Fontos része az életemnek, hozzátartozik a napjaimhoz, célt adnak a napi teendőim mellett. Várom az estéket, amikor néhány órára „vállalkozóvá” válhatok. Hétvégeken az alkotásé a főszerep, ekkor készülnek a fázis fotók és a videók. Hétközben pedig a blogbejegyzések következnek. Közben pedig születnek az újabb és újabb mesék. A kitartásomat segítik a személyes találkozók a követőimmel, a meséim kedvelőivel, valamint a sok-sok rajz, amit a gyerekektől kapok a meséimmel kapcsolatban.
Mit jelent vállalkozni 50 év felettiként?
Kihívást. 2014 előtt alig foglalkoztam az internettel, a Facebook világa nagyon távol állt tőlem, a lányom segítségével hoztam létre a saját Facebook oldalamat. Ezek furcsának tűnhetnek, mert ma már ez sokak életében természetes dolog.
A blogírás is nagyon nehezen kezdődött. Olyan felületekkel kezdtem, melyek komoly szerkesztési ismereteket igényeltek, nekem viszont nem volt meg ez a fajta tudásom. Már majdnem feladtam, amikor rátaláltam egy olyan oldalra, ahol a bejegyzések írása volt a feladatom és ennek a lépéseit már könnyen elsajátítottam. Tehát az első nehézségeknél nem feladtam, hanem megkerestem a nekem való felületet, azután csak írtam és írtam…
Amennyiben olyan témával foglalkozol, amely kisebb tömegeket mozgat, mint nálam a gyerekeknek való gyöngyfűzés, akkor nem egyszerű továbblépni és fejlődni. A vállalkozók többségének a marketing a „mumusa”. Sokféle videót nézek, szakmai csoportokba is beléptem, mert fontos a fejlődés.
Milyen sikereket osztasz meg szívesen mindenkivel?
A gyöngyfűzési rendezvényeimmel az elmúlt években nyolc hitelesített magyar rekordot értünk el a tanítványaimmal együtt és egy Guinness-rekordunk is van.
Ennyi idő alatt sokszáz tanítványom tanult meg gyöngyöt fűzni, de fontos lenne, hogy még többen kedvet kapjanak ehhez a tevékenységhez, mert rendkívül kiemelkedő a képességfejlesztő hatása és erre mostanában óriási szüksége lenne a gyerekeknek.
A blogom 2018-ban második helyezést kapott „Az Év Anyavállalata 45+” kategóriában a szakmai zsűritől.