A stressztől nem szabad félni, hiszen cselekvéseink egyik fő mozgatója. A „pozitív stressz” indikátorként hat, cselekvésre ösztönöz, segítségünkre van napi döntéshelyzetink és a vészhelyzetek megoldásában. De mi a helyzet a „negatív stresszel”?
Bizony, igen nagy a veszély a szervezetet tartósan érő, „negatív stressz” esetén. Negatív stresszről akkor beszélünk, amikor azt lelki folyamatok idézik elő és legtöbbször olyan élethelyzeteken alapul, melyekre nehezen, vagy egyáltalán nem tudunk megoldást találni.
Nem véletlen, hogy a tartós negatív stressz a halált okozó 5 legveszélyesebb –nem fertőzés okozta – betegség rizikófaktoraként számon tartott az egész világon.
Melyek a legveszélyesebb betegségek melyeknek a stressz lehet az alapja?
-
a krónikus légzőszervi betegségek
-
a rákos megbetegedések különböző fajtái
-
a szív –és érrendszeri betegségek
-
a cukorbetegség
-
a pszichés megbetegedések különféle típusai
Nem lehet eléggé hangsúlyozni a megelőzés fontosságát
Ne hivatkozzunk arra, hogy nincs időnk önmagunkra, nem tudunk kikapcsolni, mindig rohanunk, s egyébként is; minden és mindenki fontosabb, mint saját magunk. Hibás elv, melynek igazi súlyát akkor érezzük meg igazán, ha megbetegszünk.
Alapestben azt mondhatjuk, ha a szervezet mikrokeringése rendben van, akkor jellemzően nagy gond nincs.
A tartós stresszhatások igen súlyos következménye, hogy gyengül az immunrendszer, nő a fertőzésre való hajlam, csökken a szervezet ellenálló képessége, gyengül az immunrendszer.
Tanuljunk meg kikapcsolni, s tanítsuk meg önmagunkat ellenállni a tartós stressz hatásoknak.