A legtöbb ember nem szeret beszélni a fizetéséről, de az állásinterjún muszáj levetkőzni a gátlásainkat, hiszen sok múlik azon, hogy milyen összegre lőjük be az igényünket.
A HSA szakértőjével jártuk végig, hogy mire érdemes odafigyelni ahhoz, hogy álláskeresőként a maximumot hozzuk ki a lehetőségeinkből!
1. Találd ki, mennyire vagy nyerő helyzetben!
Mielőtt belemennél az alkudozásba, nem árt, ha feltérképezed a helyzetedet. Nem kell ördögi dolgokra gondolni, csak eleveníts fel néhány apróságot az addigi interakciókból. Mennyire hosszasan beszélgettek el veled? Mennyire udvaroltak körbe a neked küldött e-mailekben? Ezek alapján érezheted azt, hogy mennyire vagy fontos, a jelentkezők hierarchiájának a tetején vagy az alján állsz. Ez segíthet abban, hogy mennyire legyél bátor, amikor szóba kerül a fizetésed.
2. Értékeld reálisan a tapasztalatodat!
Nem mindegy, hogy pályakezdőnek számítasz a munkaerőpiacon, vagy már 10 éves rutinnal vagy felvértezve. Kezdőként légy türelmes, a fizetés ne a szempontjaid elején legyen, mert az iskolából nem úgy jössz ki, hogy már mindent tudsz. Az igazi tanulás csak most kezdődik. Ennek ellenére azt tapasztaljuk, hogy a pályakezdők sokszor magasabb fizetési igényt határoznak meg, mint az egy– három éves munkatapasztalattal rendelkezők. Ők ilyenkor tévúton járnak. Ideális esetben pont a sokéves rutin lehet egy olyan erény, aminek meg lehet kérni az árát.
3. Ne nyújtsd be túl hamar a számlát!
Azért dolgozunk, mert fizetést kapunk érte, tiszta sor, hogy az egyik, ha nem a legfontosabb tényező a bér mértéke minden egyes munka kapcsán. Mégis nagyot kockáztat az, aki túl hamar erre a kérdésre tereli a szót egy állásinterjún, mert rossz az üzenete. Azt sugallja, hogy téged semmi más nem érdekel a pénzen kívül. A munkáltató meg inkább azt szeretné, ha maga a munka, a kihívások állnának az kíváncsiságod középpontjában.
4. Merj beszélni a pénzről!
Az egy dolog, hogy nem illik a fizetéskérdéssel kezdeni a beszélgetést, de az sem járja, hogy illedelmesen csak hallgatsz arra várva, hogy a cég térjen rá a legkényesebb témára. Persze ha minden jól megy, ezt megteszik maguktól, viszont ha nagyon kerülik a témát, és már megbeszéltetek minden lényeges dolgot a feladatokkal kapcsolatban, ne várj tovább, kérdezz rá bátran! Persze ne úgy, hogy „mennyit fizet a munka?”. Ennél kevésbé kínos, ha azt kérdezed, hogy „Önnel tudok beszélni a fizetésről? Ha igen, akkor ez a megfelelő idő, hogy megvitassuk?”.
5. Várd ki, amíg ők akarnak téged!
Alapesetben az álláskereső jelentkezik egy munkára, tehát ő akar megszerezni magának valamit, amire szüksége van. Azonban az állásinterjú alatt légy résen, mert könnyen felcserélődhetnek a szerepek, és eljöhet az a pillanat, amikor már nem te licitálsz a munkára, hanem ők akarnak „megvenni” téged. Ezt érezni fogod, és onnantól nyerő helyzetben vagy. Persze irreális igényeid azért ekkor se legyenek…
6. Készülj arra, hogy neked kell mondanod egy összeget!
Ha szóba kerül a fizetés, könnyen visszadobhatják neked a labdát, hogy te mennyit kérsz. Nagyon kellemetlen, ha erre nincs egy kész, határozott válaszod, és ott helyben kezdesz el töprengeni, hogy mit is felelj. Határozz meg egy minimum összeget, ami alatt nem fogadnád el az állást, és nyilván ennél valamivel magasabbat mondj elsőre. Ez egy pingpong meccs, a labda oda-vissza pattog.