Összeszedtünk néhány olyan álláskeresői kérdést, amelyre nem mindig tudjuk a helyes választ. Például mit csináljunk, ha gyomorrontást kapunk az állásinterjú reggelén? A HSA szakértőjének segítségével mutatjuk a megoldásokat.
Nem tudom, pontosan kinek kellene címeznem a kísérő levelet.
Mi van, ha rossz nevet írok rá?
A kísérőlevélre mindenképpen időt kell szánni, ne rendezd le a címzést egy „Tisztelt Hölgyem/Uram!”-mal. És kerüld a sablonos megfogalmazásokat, mert annak olyan hatása van, mintha nem is akarnád igazán a munkát. Ha a kiírásban megvan adva a kapcsolattartó neve, vagy a feltüntetett e-mail címből kikövetkeztethető az, akkor könnyű dolgod van a címzéssel. Ha nem adnak meg semmi kézzel fogható infót, akkor hívd fel a cég központi számát és kérdezz rá, hogy a meghirdetett pozíciónál kinek lehet címezni a kísérő levelet. Ebben az esetben a toborzó biztos, hogy felfigyel rád, mert a sok „Tisztelt Hölgyem/Uram!” mellett Te a nevén szólítottad meg.
Úton vagyok az állásinterjúra, időben is indultam el, de útközben lerobban a busz, és biztosan elkések.
Ezzel már le is írtam magam, igaz?
Nem, egyáltalán nem biztos! Attól függ, hogyan kommunikálod le a helyzetet. Amint lehet, hívd fel az interjúztatót, és magyarázd el neki, hogy mi történt. Kérj elnézést a késésért, próbáld megmondani, körülbelül mikor tudsz odaérni. Elég nagy pech, de mindenki járt már hasonló cipőben. Nem tehetsz róla, rajtad kívülálló okból késel, ez nem jelenthet fekete pontot. Ha viszont nem szólsz előre, csak betoppansz 10 perc késéssel, azt biztos rossz néven veszik.
Az interjú napján gyomorrontást kapok. Elmenjek és vállaljam a megszégyenülés kockázatát, vagy mondjam le?
De mégis milyen indokkal?
Tapasztalatból mondjuk: a gyomorrontás elég gyakori kifogás, amikor lemondják az állásinterjút. De ha tényleg ez a gond, akkor azt úgy kell kommunikálni, hogy közben érzékeltesd, nagyon szeretnéd ezt az állást. Általában, aki csak kifogást keres, az le is zárja annyival a beszélgetést, hogy nem tud elmenni. Viszont ha te hozzáteszed, hogy szeretnél találkozni, van-e lehetőség újabb időpont egyeztetésére, abban érződik a komoly szándékod.
Amikor felhívtak, hogy mehetek állásinterjúra, annyira megörültem a hírnek, hogy zavaromban elbizonytalanodtam a megbeszélt időpontban és helyszínben.
Mit csináljak?
Először is érdemes azonnal felírni az alapinformációkat, ahogy letettük a telefont, és csak utána átadni magunkat az örömnek. Ha ezt nem tetted meg, akkor bátran hívd vissza azt, aki értesített, kérj elnézést, és őszintén mondd el, hogy annyira megörültél a hírnek, hogy hirtelen elbizonytalanodtál az időpontban. Ez emberi reakció, senki sem fog furcsán nézni rád emiatt. Az őszinteség általánosságban is a legjobb megoldás.