Mindenki ismeri az érzést, amikor kínos csendek ékelődnek egy döcögősen alakuló párbeszéd mondatai közé. Kellemetlen élmény, és egy állásinterjún kifejezetten idegesítő lehet, hiszen sok múlik rajta. A HSA szakértőjével jártuk körbe az állásinterjús csend témáját.
Mi a baj a csenddel? Miért kínos egyáltalán?
Amikor két ember először találkozik, és még érthetően nem ismerik egymást annyira, valahol természetes, hogy a kommunikáció nem olyan gördülékeny még. Megesik, hogy egyik fél sem tud hirtelen megszólalni, de az ilyenkor kialakuló csendet mégis rendkívül zavarónak érezzük. Azt a kínos érzést kelti bennünk, hogy nem alakulnak jól a dolgok, erőltetett a beszélgetés, ha pedig nincs meg a „kémia”, akkor nincs értelme folytatásnak sem. Ezt mindenképpen el szeretnénk kerülni egy állásinterjún, amire a következő 4 tipp-pel lehet esélyünk.
1. Éljük meg a csendet
Próbáljuk meg elfogadni, hogy a csend bármilyen beszélgetésnek a természetes velejárója, segít megadni a párbeszéd ritmusát. Egy-két csendszünettől az állásinterjús teljesítményünk még kifejezetten jó is lehet. Magunkat készítsük fel előre, hogy ilyen helyzet előfordulhat, és akkor sokkal kevésbé fogjuk kínosan megélni. Nem muszáj csak azért erőltetnünk a megszólalást, hogy megtörjük a csendet, főleg, hogy egy állásinterjún alapvetően az interjúztató irányítja a beszélgetést. Mosolyogjunk, a csend alatt is próbáljuk megőrizni a magabiztos, pozitív kisugárzásunkat. A csend csak akkor kínos, ha mi éljük meg annak!
2. Próbálj meg lassítani!
Hofi Géza dalszövegében ez eredetileg úgy szólt, hogy „próbálj meg lazítani”, de a kettő most lényegében ugyanaz. Sokszor megesik, hogy egy ideges, nem kellőképpen laza pályázó maga idézi elő a kínos csendeket azzal, hogy izgalmában túl gyorsan beszél, ledarálja a feltett kérdésekre a válaszait. Az interjúztatónak időbe telik értelmezni a túl gyors választ és újra felvenni a beszélgetés fonalát, ezért alakul ki a csend. Vegyünk mély levegőt, és lassítsuk a beszédünket. Ezzel kifelé is nyugodtságot sugárzunk, plusz sokkal követhetőbbek lesznek a gondolataink.
3. Fejtsük ki jobban a válaszunkat
Ha nagyon kellemetlennek érezzük a hallgatást, élhetünk azzal a módszerrel, hogy a legutóbb adott válaszunkat, ami után a csend kialakult, részletesebbek kifejtjük. A legjobb, ha egy témához kapcsolódó szakmai történettel állunk elő, elmesélünk egy konkrét esetet, amit sikerült jól megoldanunk, és ami a leendő cég számára is érdekes. Ezzel új lendületet adhatunk a beszélgetésnek, egy jó sztorival ráadásul feledtethetjük is a csend miatt kialakuló kínos érzést.
4. Tegyünk fel kérdéseket
Egy megakadó párbeszéd továbblendítésének az is jó módszere, ha visszadobjuk a labdát, azaz mi kérdezünk az interjúztatótól. Ha a legutóbb adott válaszunk váltotta ki a csendet, rákérdezhetünk arra, hogy szeretné-e ha pontosítanánk a gondolatainkat. De az is lehet, hogy a csenddel egyfajta jelzést tesznek felénk, hogy átvehetjük a beszélgetés irányítását, és itt a lehetőség, hogy feltegyük a saját kérdéseinket. Érdeklődjünk a munkakörnyezet, a napi feladatok és a kihívást jelentő projektek felől.