Érdemes erős számokat kreálni az önéletrajzunkhoz, amelyek megragadják és felkeltik a HR-es figyelmét. Ezek a számok jelenthetik azt a különbséget, aminek köszönhetően minket hívnak be állásinterjúra, mást pedig nem.
Miért jó, ha számokat használunk az önéletrajzban?
Amikor egy jelölt pozícióra való alkalmasságát vizsgálják, akkor a HR-es számára a legfontosabb, hogy az önéletrajzban leírt hangzatos szólamok mögött lássa a tényeket és számokat. Olyan ez, mint amikor számítógépet vásárolunk, és a leírásban szerepel, hogy nagy teljesítményű a gép, de azért szeretjük látni, hogy hány magos a processzor és mennyi memória van benne. Vagy autóvásárlásnál sem elégszünk meg annyival, hogy gazdaságos a kocsi, tudni akarjuk, hogy hány litert fogyaszt adott távon.
Az adatok kontextust adnak az általános kifejezéseknek és állításoknak, nélkülük az önéletrajzban foglaltak csak üres szólamok, amelyek szabadon értelmezhetőek. Ellenben az önéletrajzban található számoknak köszönhetően a HR-es úgy érezheti, hogy sokkal megalapozottabb döntést tud hozni arról, hogy behívjon minket állásinterjúra. Ezzel a kis trükkel tehát előnyből indulunk.
Hol és mit érdemes számokkal alátámasztani?
Tapasztalat
Lehet, hogy szerepel az önéletrajzunkban, hogy hány évet töltöttünk el egy-egy munkakörben, de mindezt további számokkal részletezni is lehet. Írjuk oda, hogy körülbelül hány projektben vettünk részt, programozóként mennyi kódot írtunk, könyvelőként hány elszámolást készítettünk – ki-ki megtalálhatja a saját szakterületén a konkrét példát. Egy-egy ilyen szám sokkal hatásosabban kifejezi a szakmai tapasztalatunkat, mint egy sablonos tól-ig évszám, ami mindenki önéletrajzában szerepel.
Pénzügyek
Az iménti pont a mennyiséget írta le, hogy milyen sok munkában vettünk részt, de legalább ilyen fontos a minőség is. Hogy a legtöbb cég miben méri az elvégzett munka minőségét? Profitban, azaz pénzben. Akkor jó valami, ha az pénzt hoz a konyhára, akkor lesz igazán értékes egy munkaerő, ha a tevékenységével, hozzáadott értékével képes megnövelni a cég bevételeit. Írjuk le, hogy milyen ötleteink, megoldásaink voltak, amelyek kézzelfogható profithoz segítették az előző munkahelyeinket.
Időgazdálkodás
A szakértelem mellett az idő a legfontosabb minden cég életében, hiszen a munka általában határidőre történik, így aki képes jól beosztani a munkáját, gyorsabban elvégezni azt, az nagy értéket jelent a munkaadónak. Ha volt olyan nagyobb projektünk, amit határidő előtt fejeztünk be, írjuk le, hogy hány nappal korábban értünk a végére. Ha be tudtunk vezetni a szakterületünkön olyan munkamódszert, amivel időt lehet spórolni, azt is említsük meg, és persze írjuk le a számot, hogy mennyivel lett gyorsabb tőle a folyamat.
Ez csak három általános példa, de a saját munkáját átgondolva mindenki kitalálhat olyan – igaz és valódi – számokat, amelyek erősítik az önéletrajzát. Használjuk őket!
A HSA szakértőjével jártuk körbe a kérdést.