Ne legyen helyesírási hiba az önéletrajzban, érkezzünk pontosan az állásinterjúra, legyünk felkészültek a cégből. Ezek a legalapvetőbb dolgok, de a HSA szakértője szerint van további hat olyan gyakran előforduló álláskertesői hiba, amire muszáj felhívnunk a figyelmet, mert egy jó jelölt esélyeit is porig rombolják.
Csak csatolmány
Nem egyszer előfordul, hogy úgy kapunk e-mailben önéletrajzot, hogy a levélben semmi sincsen. Se megszólítás, se köszönés, se semmi. Egyszerűen csak egy üres levélhez van csatolva az önéletrajz.
Ez két okból sem kifizetődő. Egyrészt illetlen. A hivatalos e-mailnek ugyanúgy megvannak a szabályai, mint a postára adott levélnek: ha nem írunk rövid kísérőszöveget, kapásból negatív képet festünk magunkról. Másrészt az ilyen leveleket könnyen spamnak érzékelheti a levelezőrendszer, és így lehet, hogy célba sem érnek.
Minden pozíció érdekel
Az egyik legnagyobb fekete pont, amikor valaki úgy küldi el az önéletrajzát egy adott céghez, hogy minden pozíció érdekli. Vagy külön-külön ugyanazzal az önéletrajzzal több állást is megpályáz ugyanannál a cégnél. Azért nagy baj ez, mert olyan munkavállaló nem létezik, aki mindenhez ért.
Az ilyen pályázók pedig az általános tapasztalatok szerint nem mindenhez értenek, hanem semmihez sem. Az a legjobb, ha csak olyan pozíciókra pályázunk, amelyhez van releváns szakképesítésünk és/vagy munkatapasztalatunk, és erre szabott önéletrajzzal próbálkozunk.
Nem odaillő fotó
Először is: mindenképpen csatoljunk fotót az önéletrajzunkhoz. Ez ma már alapelvárás, a munkaadók látni szeretnék, kivel van dolguk. De ha már képet mellékelünk, az legyen valamilyen hivatalosabb, letisztult környezetben készült kép. Ne söröskorsóval a kezünkben, vagy napszemüvegben, vagy fürdőruhában, vagy a karácsonyfa előtt legyünk lefényképezve. Az ilyen képek a Facebookra jók lehetnek, de egy önéletrajzba nem illenek.
A korábbi munkaadó szidása
Minden állásinterjún előkerül az a kérdés, hogy miért szeretnénk állást váltani, vagy miért jöttünk el az előző munkahelyünkről. A lehető legrosszabb, ha erre elkezdjük sorolni, hogy milyen problémák voltak az előző cégnél: hogy a főnök bunkó volt, hogy sokat kellett túlórázni, hogy a kollégák összeférhetetlenek voltak stb. Ehelyett próbáljuk meg mindig szakmai alapon megindokolni a döntésünket: új kihívásra vágytunk, előbbre szeretnénk lépni, tanulni, fejlődni akarunk.
Ellentmondásosság
Arra mindig nagyon figyeljünk, hogy az önéletrajzban megfogalmazott állításaink és az állásinterjú során elhangzott válaszaink mindig összhangban legyenek. Ha a kettő között ellentmondás van, az azt jelenti, hogy valamelyik esetben hazudtunk. A kiválasztási folyamatban pedig az őszinteség hiánya, vagy csak szimplán a gyanú erre, végzetes lehet.
Csörög a mobil
Velünk már olyan is előfordult, hogy állásinterjú közben a jelölt nemhogy felvette a mobiltelefonját, hanem egy másik céggel egyeztetett az orrunk előtt egy másik munkalehetőséggel kapcsolatban. Ez durva illetlenség egy állásinterjú során. Mindenki kerülhet olyan helyzetbe, hogy életbe vágó hívást vár abban az időpontban, ilyenkor ezt jelezzük előre. Máskülönben kapcsoljuk ki a telefonunkat az állásinterjú idejére.