Tegyünk fel magunknak 4 egyszerű kérdést, keressük meg rájuk a válaszokat, és már meg is van az ideális bérigény!
Magyarországon a pénzről beszélni mindig tabutéma. Még a profi labdarúgók bére sem nyilvános, holott például az Egyesült Államokban minden szezon elején a liga hivatalos honlapján közzéteszik az összes futballista fizetését. Más kultúra, más szokások. Mindenesetre idehaza kellemetlenül érezzük magunkat, ha a fizetésünkre terelődik a szó, ami azért is nagy baj, mert a kiválasztási folyamat egy pontján muszáj nyilatkozni az igényeinkről. Méghozzá konkrét számokkal.
Első lépésben vetkőzzük le az ezzel kapcsolatos rossz érzéseinket.
A kimondott bérigényt ne szégyelljük, hiszen nem ajándékba kérjük azt a pénzt, hanem a szakértelmünket, a tehetségünket és az időnket, egyszóval a munkánkat ajánljuk fel érte cserébe.
Második lépésben jön a neheze: meg kellene tudnunk határozni egy összeget, amiről mi azt gondoljuk, hogy jól járunk vele, a cég pedig reálisnak tartja. Ennek az arany középútnak a megtalálása nem bűvészmutatvány, néhány egyszerű kérdés megválaszolásával könnyedén kikalkulálhatjuk a minden szempontból nyerő tól-ig összeget.
Mennyi a havi megélhetési költségünk?
Azért dolgozunk, hogy legyen miből kifizetni a számlákat, ételt-italt vásárolni, netán még szórakozni is. Adjuk össze a tervezhető kiadásainkat, számoljunk hozzá némi extrát, mert sose lehet tudni – már meg is kaptuk az alapot, amiből ki lehet indulni. Ha tudjuk, hogy egy hónapban kb. mennyit költünk, máris könnyebben meghatározhatjuk, mennyi bevételre van szükségünk.
Mennyi a jelenlegi jövedelmünk?
Ha munkanélküli az ember, akkor az első kérdésből érdemes kiindulni, de ha egyik állásról a másikra szeretnénk váltani, fontos a jelenlegi keresetünk is. Az a legjobb, ha a váltási szándékunk szakmai alapokon nyugszik, ám érdemes anyagilag kedvezőbb bérigényt is megfogalmazni. Egy új munkahely kicsit mindig lutri: nem tudhatjuk előre, hogy mennyire fog tetszeni az új feladatkörünk, mennyire fogunk jól kijönni az új kollégákkal. Az egyetlen dolog, amit előre lefixálhatunk előrelépésként, az a fizetésünk. 15-20 százalékkal magasabb bérért már megéri váltani.
Mit mondanak a bérkalkulátorok?
Az interneten található bérkalkulátorok körvonalazhatják az elvárásainkat. Hangsúlyozzuk, hogy ezekre az információkra nem szabad feltétel nélkül hagyatkozni, hiszen bár statisztikai alapokon készülnek, de csak a hivatalosan bejelentett béreket átlagolják, és sajnos sok munkáltató még mindig zsebbe is fizethet, ami torzítja a végeredményt. Ráadásul cég és cég, valamint földrajzi elhelyezkedések között is van különbség.
Mit mondanak a tapasztalt ismerősök?
A legjobb mankót a bérigény kitalálásához az jelenti, ha van ismerősünk az adott cégnél, vagy hasonló munkakörben bárhol, aki saját tapasztalatból tud hiteles információt adni. Mindenképpen vegyük figyelembe a saját helyzetünket is: egy kezdő szakember a versenyszférában általában nem keres annyit, mint egy több mint öt éves gyakorlattal rendelkező senior munkatárs.