Lehetünk a legjobb szakemberek is, ha a következő pontokban hibázunk az állásinterjún, nagy valószínűséggel eljátsszuk az esélyeinket. Szerencsére kis odafigyeléssel el lehet kerülni az ilyen szituációkat.
1. Pontosság
Nem szabad elfelejteni, hogy egy állásinterjúnak minden esetben több résztvevője van, rajtunk kívül más ember/emberek is jelen vannak, akiknek a hangulata alapvetően befolyásolja az alkalom sikerességét. Ha elkésünk, és ezzel megvárakoztatjuk az interjúztatót, vagy épp ellenkezőleg, a megbeszélt időponthoz képest jóval korábban érkezünk meg, azzal kényelmetlen helyzetbe hozzuk őt, ami könnyen negatív hatással lehet az esélyeinkre.
2. Megjelenés
Egy állásinterjún alapelvárás, hogy igényesen és ápoltan jelenjünk meg. Azonban az sem jó, ha túlzásba visszük a kiöltözést, ugyanis ma már nem minden pozíció esetében elvárás az öltöny, illetve a kosztüm. Mindig nézzünk utána a cégkultúrának, hogy se nem alul- se nem túlöltözöttek ne legyünk. Az is fontos, hogy olyan ruhát és cipőt válasszunk, amikben jól érezzük magunkat, ugyanis feszengve, szorongva nem tudunk majd kellően koncentrálni.
3. Szemkontaktus
Bemutatkozásnál és beszélgetés közben ne kerüljük a szemkontaktust a beszélgetőpartnerünkkel, mert ez egyrészt illetlenség, másrészt felér egy hirdetménnyel arról, hogy mennyire zavarba jöttünk és híján vagyunk a magabiztosságnak. Hasonló jelentőséggel bír a kézfogás, mert ha valakinek túlságosan erőtlen a fogása, az határozatlanságot sugall.
4. Felkészültség
Egy állásinterjúra nem szabad úgy elmenni, hogy lesz, ami lesz. Alaposan fel kell készülni a cégből, amelynél dolgozni szeretnénk. Nézzünk utána annak, hogy pontosan mivel foglalkozik, böngésszük végig a honlapját és a közösségi médiás felületeit, hogy képben legyünk a friss információkkal. Kevés annál kellemetlenebb szituáció van egy állásinterjún annál, mint amikor néhány egyszerű kérdésből kiderül, hogy valójában fogalmunk sincsen milyen céghez jelentkeztünk állásra. Ezzel egyből komolytalan pályázóvá válunk az interjúztató szemében.
5. Bérigény
Ha korábban nem került szóba, az állásinterjún jó eséllyel téma lehet a bérigényünk is. Fontos, hogy az erre vonatkozó kérdésre tudjunk határozott választ adni, de ne egy konkrét összeget mondjunk, hanem egy tól-ig sávban gondolkodjunk, és tegyük hozzá, hogy az összeg függ a potenciális egyéb juttatásoktól. Tájékozódjunk a piaci viszonyokról, hogy a saját szakterületünkön az adott földrajzi környezetben, a mi tapasztalatunkkal milyen bérigény a reális.
6. Előző munkahely
Az állásinterjú nem az a hely, ahol szabadon lehet szidni az előző munkahelyet vagy a korábbi felettesünket. Ez egyértelműen negatív hatást kelt a munkáltatóban, így jobban járunk, ha tárgyilagosak maradunk, és nem megyünk bele túlzottan a részletekbe, hogy miért váltak szét az útjaink. A munkahelyváltásainkat lehetőség szerint szakmai érvekkel indokoljuk meg.