Párkapcsolatban vagy, de mégis élvezed, ha valakivel kacérkodsz, flörtölsz?
Lehet, hogy élvezed, hogy egy kis plusz figyelmet, megerősítést kapsz a kapcsolatodon kívül is … azonban van rá esély, hogy ez már mikro-megcsalásnak minősül.
A párkapcsolatokban számos formában és mértékben tapasztalhatunk megcsalást, hűtlenséget. A hűtlenség mindenütt jelen van, az egészen apró kilengésektől a szíveket összetörő megcsalásig.
A tanulmányok kimutatták, hogy a házas férfiak és a házas nők 12-23 százaléka valamikor szexuális kapcsolatban állt valaki mással a házastársán kívül.
Magának a hűtlenségnek is több, egymásnak ellentmondó definíciója van, számtalanszor vitatkoznak emberek azon, hogy mi számít hűtlenségnek, megcsalásnak és hogy melyik a súlyosabb megcsalás, a fizikai vagy érzelmi, illetve ezek kombinációja?
És hogy mi minősül megcsalásnak 2018-ban? Ez a téma már egy ideje vita tárgyát képezi, hiszen egyre többen választják a nyílt kapcsolatokat a monogámiával szemben.
Még nehezebb meghatározni, hogy a kisebb cselekedetek mikortól számítanak megcsalásnak.
A mikro-megcsalás meglepő elnevezés, ám egy új társadalmi jelenséget definiál, ami a mostani digitális korszakban, a mindent elsöprő internetes lehetőségek és kapcsolódások időszakában alakult ki.
Ha megvizsgáljuk a társkeresés történetét, a mikro-megcsalás egy régebben is tapasztalható viselkedés modernkori változata. A korábbi évszázadokban ez még úgy működött, hogy az emberek titkos levelek segítségével flörtöltek, vagy a hűtlenséghez kapcsolódó gondolataikat, vágyaikat megírták személyes naplójukban.
Ami megváltozott, az az, hogy most olyan eszközökkel rendelkezünk, amelyek sokkal jobban megkönnyítik a mikro-megcsalás elkövetését, mint valaha. Az okostelefonok előtt mikro-megcsalás lehetett például a karikagyűrű levétele is.
Mikro-megcsalás – szóval mi is számít ennek?
Amint azt a név is sugallja, mindez olyan apró dolgokról szól, amelyekről sokszor nem is gondoljuk, hogy ártalmas lehet.
Mikro-megcsalásnak nevezhetünk számos olyan kis cselekedet, amely arra utal, hogy egy személy érzelmileg vagy fizikailag a kapcsolatán kívüli más személyekre összpontosít, anélkül, hogy fizikailag valóban hűtlen lenne. Bár nincs konkrét fizikai megcsalás, mégsem ártalmatlanok ezek a cselekedetek, mivel ezek olyan viselkedésformák egy kapcsolatban levő személytől, amelyekkel harmadik fél részére azt sugallhatja, hogy érzelmileg vagy fizikailag elérhető.
Az a tény, hogy a korábbi szemtől – szembe kommunikáció helyett ma már egyre többet kommunikálunk folyamatosan a közösségi médiában, azt jelenti, hogy a kapcsolatok kétértelműbbek, mint bármikor korábban.
Gondolj csak bele, belépsz valaki Facebook vagy Instagram hírcsatornájába, és kedveled a bejegyzéseit, illetve kedves (időnként kétértelmű) megjegyzéseket, bókokat írsz egy-egy poszthoz.
A mikro-megcsalás tehát olyan viselkedéssorozatot jelent, amely a hűség és a hűtlenség között húzódik. Mivel ez a határvonal mindenkinél máshol húzódik meg a különböző emberekhez fűződő kapcsolataiban, ezért szinte lehetetlen konkrétan meghatározni.
A mikro-megcsalás tipikusan titkos flörtölés, apró tevékenységek sora, amelyek nem nevezhetők konkrét megcsalásnak, de mégse szeretnéd, ha partnered tudna róla.
Az emberi természetünkben van a flörtölés? Hol a határ?
Nem kérdéses, hogy jó eséllyel sokan találkoztunk már mikro-megcsalásokkal, mivel valószínűleg gyakrabban történnek, mint szeretnék azt hinni az emberek.
Sokszor mi magunk se vesszük észre, ha csináljuk. Egy, a számunkra ártatlan üzenet egy másik ember profilján lehet, hogy a társunkban mély érzelmi sebet üt.

A mikro-megcsalás néhány finom formája:
1. Szöveges üzenetet küldesz valakinek – olyasvalakihez fordulsz, (legyen az ex-kapcsolat, vagy egy új ismeretség), akinek szeretnéd a figyelmét magadra terelni
2. A közösségi médiában ismeretlen nőket-férfiakat követsz – folyamatosan nézegeted a profiljukat, a képeiket lájkolod, kommenteled a posztjaikat
3. Átnevezed, kódnév alatt szerepeltetsz valakit a telefonban
4. Kitörlöd az üzeneteket és hívásokat
5. Provokatív, szexuális tartalmú cikkeket küldesz valaki másnak, mondván, hogy biztos érdekesnek találja majd
6. Ha valami jó történik veled, más személlyel osztod meg, illetve máshoz fordulsz vigaszért, ha rossz napod van, nem a párodhoz
7. Folyamatosan flörtölsz valakivel és elhallgatod vagy tagadod, hogy kapcsolatban élsz
8. Kapcsolatot tartasz az ex-partnerrel, megemlékezel a korábbi közös évfordulókról, fotókat küldesz neki, hogy valamiről eszedbe jutott
9. Összefutva valakivel, túlzottan sokszor mondod el, hogy mennyire jól néz ki
10. Közlöd valakivel, hogy mostanában sokat gondolsz rá
11. Bizalmassá fogadsz valakit, titkokat osztasz meg vele, miközben ezeket elhallgatod a kapcsolatodban
12. Rendszeresen találkozol egy ellenkező nemű ismerőssel, mondván, hogy csak jól ki akarjátok dumálni magatokat
13. Munkára hivatkozva titokban mással találkozol
14. Különlegesen átgondolod az öltözéked, ha találkozol egy ismerőssel, munkatárssal
15. Aktívan tartasz egy profilt társkereső oldalon
16. Vicces megosztásokat, privát vicceket küldesz valakinek a közösségi média csatornákon
17. „Jó reggelt” „szép álmokat” típusú sms-eket küldözgetsz
18. Munka ürügyén felveszed valakivel a kapcsolatot, holott szakmailag nem indokolt
19. Mély érzelmi kapcsolatot alakítasz ki valakivel, aki megfelel a szexuális vagy romantikus preferenciáidnak
20. Szoros kapcsolatot alakítasz ki valakivel, akit nem mutatsz be a társadnak
Lehet, hogy ezeknek a mikro-megcsalásba is besorolható tevékenységeknek nagy része csak ártalmatlan viselkedés. Sokszor közeledési széndéktól mentes a valaki más oldalán hagyott üzenet, a partnered szemszögéből viszont fenyegető viselkedés lehet és egy jel arra, hogy valami megingott a párkapcsolatotokban.
Ami elgondolkodtató lehet, hogy milyen szándék van ezen cselekedetek mögött?
Hamarosan folytatjuk ezt az izgalmas témát, addig is teszteld le, te hogyan reagálsz ezekre a helyzetekre:
{XXM7SW}