Megesik, hogy minden rosszul sül el a munkahelyünkön, és felemészt minket a stressz, de ilyenkor sem szabad pánikba esni. Mutatjuk a megoldást jelentő tanácsokat.
Hogyan kezeljük ezeket a stresszforrásokat? A következő 5 tipp megfogadásával!
1. Optimalizáljuk a munkánkat
Általában akkor vagyunk stresszesebbek, amikor összecsapnak a fejünk felett a hullámok, és szó szerint fuldoklunk a tengernyi munkában. Ilyenkor álljunk meg egy pillanatra, szellőztessük ki a fejünket a friss levegőn, és tegyük fel a kérdést: mi a legfontosabb? Állítsuk fel prioritási listánkat, és haladjunk a feladatainkkal eszerint sorban. Ahogyan pipáljuk ki egyiket a másik után, és látjuk, hogy haladunk, enyhülni kezd a stressz. Ha pedig még ezután is úgy érezzük, hogy túl sok minden van a nyakunkban, akkor erről beszélnünk kell a felettesünkkel – nem panaszkodva, hanem indokolva.
2. Legyünk megértőbbek
Ha nem a sok munka és a szűk határidők okozzák a stresszes állapotunkat, hanem a munkahelyi személyes konfliktusok, akkor próbáljuk beleképzelni magunkat annak az embernek a helyébe, akivel nézeteltérésünk támadt. Neki is lehet rossz napja, ami miatt esetleg nem úgy szólt hozzánk, ahogy azt elvárnánk. Igyekezzünk mindenkivel megtalálni a közös hangot, vegyük észre, hogy milyen személyiségről van szó, és a saját nyelvén próbáljunk közeledni hozzá.
3. Kerüljük a konfliktusokat
Sokszor könnyedén elkerülhetőek lennének a munkahelyi konfliktusok. Például ha érezzük magunkon, hogy valami miatt feszültebbek vagyunk, és az első rossz szóra is csattanunk, akkor inkább nyeljünk egyet mielőtt meggondolatlanul reagálnánk valamire. Ugyanilyen fontos, hogy kerüljük a munkahelyi pletykákat: ne vegyünk részt bennük és pláne ne terjesszük őket, mert ezzel rengeteg támadási felületet adhatunk magunkon.
4. Ne hozzuk be a munkahelyre a magánéletünket
Senkin sincsen kapcsológomb, amivel át lehet állítani magunkat magánéleti vagy munkahelyi üzemmódba. Bárkivel előfordulhat, hogy munkaidőben kap egy telefont otthonról, hogy lebetegedtek a gyerekek, vagy érkezhet bármilyen rossz hír, ami növeli a stresszt. Emberből vagyunk, ezek óhatatlanul kihatással vannak a hangulatunkra. Arra azonban odafigyelhetünk, hogy ha ez annyira elvonja a figyelmünket a munkánkról, hogy nem vagyunk képesek rendesen dolgozni, akkor inkább kérjünk egy-két szabadnapot.
Mit mond a munkahelyi szerelemről a coach?
5. Betegen ne dolgozzunk
Egy betegség sosem jön jókor, sőt: általában mindig a legrosszabbkor érkezik, egy fontos projekt kellős közepén. Nem érdemes azonban teljesen kizsigerelni a testünket, mert egyrészt betegen úgysem tudunk a saját magunktól elvárt szinten teljesíteni, másrészt a kollégáink is zavarban lesznek, hogy mikor fertőzzük meg őket. A betegséget ki kell pihenni otthon.