Az elhízás napjainkban az iparilag fejlett országok egyik legjelentősebb népegészségügyi problémája.
Az elhízás gyakorisága az elmúlt években járványszerűen nőtt, mely számos társbetegség gyakoriságának és a korai halálozás kockázatának növekedését vonta maga után. Az Amerikai Egyesült Államokban a 20 év feletti lakosság körében az obezitás gyakorisága, közel meg duplázódott az elmúlt húsz évben. Európában a lakosság közel negyven százaléka elhízott.
Az elhízottak kezelése számos többlet terhet von maga után, amerikai adatok alapján egy elhízott beteg kezelésének átlagos évi egészségügyi kiadása közel 3000 dollárral több, mint egy a normál testsúlyú egyéné.
Az elhízás a túlzott zsír tárolásával jellemzett állapot
Az elhízás járhat a zsírsejtek növekedésével, vagy számának a gyarapodásával. A zsírsejtek biológiailag igen aktívak számos mediátor anyagot termelnek, a zsírsejtek fokozott működése a szervezet számos folyamatát befolyásolja.
Elhízásról beszélünk akkor amennyiben a testtömeg index (BMI): ≥30 kg /m², túlsúlyosnak tekintjük azokat, akiknél a BMI: 25-29,9 kg/m² közé esik. Elhízott férfiak esetében a testtömeg zsír tartalma a 25 %-ot, nők esetében a 33 % -ot meghaladja.
Az elhízás számos társbetegség kialakulását vonja maga után, melyek a páciens állapotát tovább rontják, együttesen súlyos életminőség romlást okozhatnak.
Az elhízás miatt leggyakrabban kialakuló problémák és betegségek:
Légzőszervi: alvási apnoe, gyakoribb fertőzések, asthma,
Daganatos betegségek kialakulásának fokozódó kockázata: endometrium, prostata, vastagbél -és végbélrák, emlődaganat, epehólyag rák, hasnyálmirigy daganat, és valószínűleg a tüdő daganat
Pszichológiai: stigmatizáció, depresszió
Szív és érrendszeri betegségek: koszorús érszűkület, magas vérnyomás, szív megnagyobbodás, szívizom károsodás
Idegrendszeri: agyi infarktus, vizelet inkontinencia
Gyomor bélrendszeri: epekövesség, zsírmáj, reflux betegség,
Anyagcsere betegségek: Cukorbetegség, metabolikus tünetegyüttes, vérzsír eltérések
Reproduktív rendszer: Korai pubertás, terméketlenség, policystás ovárium szindróma
Bőrrendszeri: gombás és bakteriális bőrfertőzések, fokozott szőrnövekedés
Vénás rendszer: Visszeresség, nyirokkeringési zavar
Mozgásszervi: Csökkent mozgásképesség, csökkent személyes higiéné, ízületi fájdalom
Az elhízás kezelése
Az elhízás kezelésének első lépése az állapotfelmérés, a testtömegindex, testzsír százalék mérése, illetve a labor paraméterek (vércukor, vérzsírok, máj és pajzsmirigy funkció) meghatározása, majd ezt követően egy egyénre szabott életmódi kezelés, diéta és fizikai aktivitás bevezetése.
Elhízottak diétája
A diéta a bevitt kalória csökkentését jelenti, a táplálék összetételének változtatása nélkül. Fontos hangsúlyozni, hogy a szénhidrát továbbra is bevitt energiaforrás 50 százalék legyen, 25 százalék fehérje és 25 százalék zsír bevitel mellett.
A tervezett kalóriabevitel jól számítható a tervezett fogyás mértékének és a kiindulási testsúly figyelembevételével. Napi 1000 kcal energia bevitel alatti diéta végzése nem tanácsolt, és káros következményekkel járhat.
Célszerű életmód napló vezetése, a diéta és a kalória bevitel vezetésére ma már okostelefon applikációk állnak rendelkezésre, segítségükkel a napi kalória bevitel jól követhető, és a páciens számára is jól tükrözi a diéta betartásának sikerét.
Fokozatos testsúlycsökkenéssel a testtömeg sikeresen csökken, visszahízás nem várható. A koplalás, és a szélsőséges diéták tartása kevésbé sikeres hosszútávon, a diéta felfüggesztésével ismételt testsúlygyarapodás várható, ez az úgynevezett jo-jo effektus.
A túlsúly leadásában segít a testmozgás
A rendszeres, napi 35-40 perces, fokozatosan felépített, megfelelő pulzus tartományt elérő mozgás a diéta testsúlycsökkentő hatását elősegíti.
Hetente öt alkalommal javasolt a testmozgás minden fogyni vágyó egyén számára. A mozgásformák a napi energia mérlegre gyakorolt hatását jól követhetjük applikációk segítségével, melyek a mozgással elégetett energia mennyiséget becslik kalóriában meghatározva.
Gyógyszeres kezelés elhízottak számára
Az életmód kezelés kiegészítésére gyógyszeres kezelés is alkalmazható. Az ebbe a csoportba tartozó gyógyszerek részben az agyi éhségközpont gátlása, jóllakottság kiváltása révén fejtik ki hatásukat.
Léteznek a tápcsatornából a tápanyagok felszívódását gátló vegyületek is, valamint az energiafelhasználás növelésével, testsúlycsökkentést kiváltó hatóanyagok.
A túlsúlyos cukorbetegek részére célszerű olyan antidiabetikus kezelés választása, mely testsúlycsökkentő hatású.
A műtéti beavatkozás lehetősége elhízás esetén
Amennyiben az életmódváltás és a gyógyszeres kezelés nem eredményes, akkor műtéti beavatkozásra is van mód. Korábban gyomorgyűrűt használtak a gyomor térfogatának csökkentésére, jelenleg a Roux-Y gyomor bypass műtét elvégzése tanácsolt.
Az elhízás komoly problémát jelent. Minden érintettnek érdemes megfogadnia a tanácsokat. Az életmód váltás legnagyobb jelentősége pedig abban rejlik, hogy a társbetegségek kialakulása és a tartós egészségkárosodás megelőzhető.