Nehezen tudsz kiigazodni a főnököd visszajelzésein vagy azok hiányán? Egyszer úgy érzed, hogy jó vagy nála, máskor meg pont ellenkezőleg? Segítünk eldönteni, hogy a felettesed valójában kedvel-e Téged és a munkádat!
Minden munkavállaló függ a főnökétől, szakmailag éppúgy, mint anyagilag. A felettesünk dönt arról, hogy mennyire komoly projektekben vehetünk részt, és végeredményben ezek a tapasztalatok segítenek hozzá minket a szakmai előremenetelhez, ami kéz a kézben jár a jobb anyagi feltételekkel.
Ezért is fontos tudni, hogy a főnökünk hogyan vélekedik rólunk. Ha a visszajelzései nem egyértelműek, akkor figyeljünk oda a következő 5 dologra. Ha ezeket tapasztaljuk, akkor bizakodhatunk, hogy jók vagyunk a felettesünknél!
1. Kapunk kritikákat is
Talán furcsának hat, de a kritika is lehet egy jele annak, hogy a főnökünk bízik bennünk. Természetesen ha egyfolytában csak kritizál minket, az nem túl biztató, de ha a dicséretek közé vegyül egy kis kritika is, azt semmiképpen se értsük félre.
Ha így teszünk, azzal máris megágyazhatunk annak, hogy a felelősségteljesebb feladatokra is készen állunk.
2. Kikéri a szakmai véleményünket
Annál valódibb elismerés kevés létezik annál, mint amikor egy felettes kikéri a szakmai véleményünket egy feladattal vagy akár egy kollégával kapcsolatban.
Tegye ezt négyszemközt, vagy egy értekezleten mások előtt, az teljesen mindegy – ha a véleményünkre kíváncsi, akkor ad is rá. Ebben az esetben pedig biztosan megbízik bennünk, a szakértelmünkben és a munkánkban.
3. Egyre komolyabb feladatokkal bíz meg minket
Amikor a felettesünk ránk bíz egy fontos feladatot, amire addig nem minket kért meg, akkor ezt még véletlenül se tehernek éljük meg. Ez elismerése a munkánknak és hozzáállásunknak, hiszen hisz benne, hogy képesek vagyunk jelentősebb feladatokkal is megbirkózni.
Ha nem játsszuk el ezt a bizalmat, azzal egyre közelebb kerülhetünk egy magasabb pozícióhoz.
4. Mentori feladatokat bíz ránk
Rendszerint akkor van szükség mentorra egy cégnél, amikor belép egy új kolléga, és kell valaki, aki beavatja őt a cég munkafolyamataiba, -módszereibe. Lényegében segít neki beilleszkedni és hogy minél hamarabb felvegye a munka fonalát.
Megesik, hogy a régi kollégák ezt a feladatot nehézségnek tartják, pedig érdemes komolyan venni, mert csak gondoljunk bele: ha minket bíznak meg egy új munkatárs kvázi betanításával, akkor a főnökünk biztos pontként, értékes csapattagként tekint ránk.
5. Érdeklődik felőlünk
A főnökök célja, hogy a legjobb munkaerőt ne veszítsék el, hiszen egy bevált dolgozó megfelelő pótlása nem megy egyik napról a másikra. Ha azt tapasztaljuk, hogy a felettesünk időről időre érdeklődik arról, hogyan érezzük magunkat, milyen terveink vannak a jövőre nézve, akkor valószínűleg rajtunk tartja a szemét.
Fontos neki, hogy tisztában legyen a motivációinkkal, mert szeretne megtartani bennünket.