Szabadulószobák, akadálypálya, evészet és a munkatársak. Valóban segít a dolgos hétköznapokban, ha a szabadidőnkből még plusz órákat áldozunk a cégre?
A team building az a kötelező tevékenység, amikor a cég kontójára a szabadidőnkben kínosabbnál kínosabb helyzetekben bohóckodunk a kollégákkal. Hát nem egészen.
A jó team building célja a csapat kohézió kialakítása vagy megerősítése. A team building alapja tehát, hogy a legtöbb munkahelyen csoportos tevékenységet végzünk és nem az, hogy mi vagyunk a dolgozók.
Akarja vagy sem, idővel egy csoportnyi ember csapattá kovácsolódik, sőt, közösséggé fejlődik
Ennek a látszólag magától végbemenő folyamatnak van némi tudományos háttere. Az első szakasz a “Forming”, az együtt dolgozók csapata. Együtt, mondhatni egy helyen vagy egy projekten dolgoznak ám nincs köztük kötelék. Nem ismerik a másikat, sem a feladatkörét, legkevésbé a gondolkodását. Igazából nem több ez, mintha idegeneket válogatnánk össze egy munkára, és a kezükbe nyomnánk az eszközöket, hogy nosza, csináljátok!
Ha ezeket az embereket összeeresztjük, biztosan bekövetkezik a találó elnevezésű “Storming”. A látszólagos csapat fázisában alakul ki a hierarchia, megmutatkoznak az erőviszonyok, kiderül kik a hangadók és bizony ez nem megy súrlódások nélkül. Sőt. A csapatteljesítmény ebben a stádiumban kifejezetten alacsony. Mégis az a tudományos megközelítés, hogy hagyni kell.
Okosan, de hagyni kell a hierarchia kifejlődését
Már ekkor nagy felelősség terheli a vezetőt. Amíg összecsiszolódnak és a csapat rendezi a különböző gondolkodás, munkastílus és személyes célok eredményezte félreértéseket, az ő dolga segíteni az előremutató párbeszédeket. Ő biztosítja, hogy a társaság nem ragad le a viharos szakasznál.
A megmaradt túlélőkkel veszi eztán kezdetét a “Norming”. Egy ilyen potenciális csapatban a tagok értik egymást, ismerik a közös célt és fokozatosan kialakítják a maguk normáit, munkafolyamatait, feladatköreit.
A közös normák elfogadását követi az áhított “Performing” fázis, ahol a társaság igazi csapattá érik és olyan nagy az összhang, hogy Hófehérke dalolászó Hét Törpéje is megirigyelné. Itt már mindenki tudja a dolgát, ismeri a másik képességeit, elrendezte a nézeteltéréseit és képes maximálisan a munkára összpontosítani.
Ez a néhány meghatározott szakasz a Tuckman modell, és tartozik a történethez esetlegesen egy úgynevezett gyászoló azaz “Mourning” szakasz is. Ha a projektnek vége, bármi más okból feloszlik a csapat vagy véget ér a feladat, természetszerű a veszteségérzet és némi nosztalgia.
Akárhol tart is épp a mi csoportunk, egy jó csapatépítés mindenképpen teret enged az adott stádiumnak és alkalmat ad a fejlődésre.
A jó csapatépítés ismérvei
Mert lássuk be, rossz team building is van. A jó team building segít megállapítani a közös célokat, tisztázza a feladatköröket, lehetőséget ad a közös problémamegoldásra és fejleszti a munkakapcsolatokat.
Eredményeként lesz csapatkohézió, vagy legalábbis közelebb kerülünk hozzá. A rendezettség pedig ad egy magabiztosságot: észrevesszük a problémákat, ötletelhetünk, hogyan javítsuk őket, tudjuk kinél tegyünk javaslatot és még meg is merjük tenni. Ezt az előremutató magatartást és biztonságérzetet hivatott elősegíteni a team building.
Jó, de nem csapatépítés
Szigorúan véve félresikerült az a team building, ahol mindenki jól érezte magát, de nem történt közös tevékenység, a résztvevők passzívak maradtak: közös vacsizás, mozi, buli. Ez jó, de nem team building. Ez team bonding.
Kivált a vezetőségnek fontos, hogy ne keverje a szezont a fazonnal. Ugyanis az, hogy én baromi jót karaokiztam a kollégámmal péntek este, cseppet sem segít megítélnem hétfő reggel, hogy ugyanez a kolléga egy rövid határidejű megrendelésnél, hogyan teljesít majd stresszhelyzetben? Az emberi kapcsolatokat a team bonding szorosabbra fűzi, és nem baj, hogy ezt teszi. Hasznos. Csak nem szabad tőle mást várni.
Félresikerülhet tehát egy csapatépítés és lehet a buildingből bonding. Ez a szórakozás faktort önmagában nem csorbítja, résztvevőként értékelhetünk akár jól sikerültnek is egy ilyen eseményt.
Káros “csapatépítés”
Az igazán balsikerű team building a csapatépítés alapvető céljait ássa alá. Az olyan tevékenység, ami a résztvevők méltóságát, magánszféráját, avagy szimplán a személyes terét sérti, nem jó csapatépítő. Ami jó program a haverokkal, nem feltétlenül az a csapattal is.
Ugyancsak fontos odafigyelni, hogy ami az egyiknek szórakozás, a másiknak nem feltétlenül az. Ne cibáljuk vegán kollegánkat disznóvágásra és ne várjuk a nyugdíj előtt álló munkatárstól, hogy epekedjen a tandemugrás ötletéért.
A team building nem mindenre megoldás
Ha nem megfelelő a kommunikáció a munkavállaló és a vezetőség között vagy épp béka feneke alatt a morál, azon leginkább a menedzsment intézkedései segítenek. Lehet, hogy könnyebben kezdeményezünk beszélgetést a főnökkel egy team building után, de az alapvető fórumok, ahol rendszeresen visszajelzéseket tehetünk, ettől még nem épülnek ki.
Akár belső szervezés, akár külsős céget kértek fel, a visszajelzés sokat segíthet abban, hogy a következő egyszerre legyen élvezetes és hasznos.