Biztosan sokan láttátok már a Hogyan veszítsünk el egy pasit 10 nap alatt című amerikai romantikus vígjátékot. Mi most ennek a munkára átfordított változatát néztük meg.
A filmben a Kate Hudson által alakított csinos nő minden elképzelhető fegyvert bevet annak érdekében, hogy szakításba kergesse a Matthew McConaughey bőrébe bújó partnerét. A vége persze happy end lesz.
Nekünk ugyanilyen végkifejlet a célunk egy új munkahelyen, ám néha mégis sikerül olyan elemi hibákat elkövetni, hogy a próbaidőben megpecsételődik a sorsunk. Az első tíz nap különösen fontos, hiszen az első benyomások hosszabb távon is meghatározóak. De ha a következő hibákat nem követjük el, akkor nem fogjuk elveszíteni az állásunkat 10 nap alatt!
1. hiba: Azt hisszük, hogy már nyert ügyünk van
Baj, ha a sikeres állásinterjút követően elbízzuk magunkat, és úgy jövünk-megyünk a próbaidő alatt a munkahelyen, mintha évek óta ott dolgoznánk. Erre a kezdeti időszakra inkább úgy érdemes tekinteni, mint az állásinterjú meghosszabbítására, még bőven van, mit bizonyítanunk.
2. hiba: Túl hamar kürtöljük világgá a nagy hírt
Ne azzal kezdjünk az első napunkon, hogy a Facebookon frissítjük az adatlapunkat, és megadjuk az új munkahelyünket, hadd irigykedjenek az ismerősök… Persze azzal az ég világon semmi baj nincs, ha büszkék vagyunk az új állásunkra, de nem szabad előre inni a medve bőrére, mert ez a viselkedés visszataszító is lehet az új kollégák szemében.
3. hiba: Rugalmasan kezeljük a munkaidőt
Vannak cégek, amelyeknél valóban nem az órát nézik, hogy percre pontosan letöltöttük-e a napi nyolc óránkat, hanem rugalmasak ebben a kérdésben – nincs tragédia, ha fél órával később érünk be, vagy korábban megyünk el valamilyen okból. Ugyanakkor próbaidő alatt biztosan nem szerzünk jó pontokat azzal, ha ezeket a magas labdákat le is csapjuk. Később sem jó visszaélni ezzel a lazasággal, de az elején kifejezetten tilos késni vagy előbb lelépni.
4. hiba: Okoskodunk
Jó, ha vannak ötleteink, amelyekkel úgy gondoljuk, hogy hatékonyabbá lehetne tenni a cég eredményességét, de ne azzal kezdjünk egy új helyen, minden kérdésben megmondjuk a tutit. Ezzel inkább okoskodónak fogunk tűnni, még akkor is, ha alapvetően igazunk van.
Az új munkatársak beépülésének van egy pszichológiája, előbb a kollégáknak meg kell ismerniük minket, fel kell mérniük, hogy szakmailag és emberileg beleillünk a csapatba, és csak után tudják majd elfogadni a javaslatainkat. Az elején inkább helyezkedjünk megfigyelői helyzetbe, és akkor fejtsük ki az ötleteinket, ha kérdeznek minket.
5. hiba: Személyes ügyeket intézünk munkaidőben
Bízzunk benne, hogy rugalmas munkahelyre kerültünk, ahol belefér az, ha napközben le kell bonyolítanunk egy-két személyes jellegű telefont, hiszen ez néha szükségszerűen elkerülhetetlen. Ugyanakkor próbaidő alatt ezeket a szituációkat ajánlott kerülni, szorítsuk vissza a számukat.
Összeállításunk a GlassDoor blog nyomán készült.