Nehéz előre belőni a várható állásinterjús kérdéseket, hiszen ezek nagyrészt szakterülethez és pozícióhoz kapcsolódnak. Ugyanakkor van néhány olyan általánosságban előforduló nagy klasszikus, amely a legtöbb állásinterjún olyan, mint a popcorn a moziban, azaz alapkellék. Bemutatjuk őket.
1. Melyek az eddigi legjellemzőbb munkatapasztalatai?
Ez egyfajta beszélgetésindító, „bemelegítő” kérdés, amelyben az interjúztató azt várja el, hogy röviden bemutassuk az eddigi karrierünket. Itt a röviden jelzőn van a hangsúly, nem szabad abba a hibába esni, hogy mintha az önéletrajzunkat olvasnánk fel, részletezni kezdjük mettől meddig és hol dolgoztunk. Minden válaszunkat a megszerezni kívánt pozíció érdekében építsünk fel, így már ebben a válaszban is érdemes azt a tapasztaltunkat kihangsúlyozni, amely a megpályázott állás szempontjából fontos lehet.
2. Mit szeretett a legjobban a legutóbbi munkahelyén?
Rengeteg szempont lehet, amiért valaki szereti a munkáját, mint például a jó fizetés, a laza főnök, a túlórák hiánya vagy a kis nyomás. Ezeket nyugodtan fel is sorolhatjuk baráti körben, de egy állásinterjún nem biztos, hogy pozitív, ha az ilyen tulajdonságokat emeljük ki egy jó munkahelynél. Inkább szakmai oldalról közelítsük meg a kérdést. Arról beszéljünk, milyen kihívásokkal, felelősségteljes feladatokkal kellett szembenéznünk, amelyek megoldását élveztük. Vagy, hogy mennyit tanultunk és fejlődtünk. Ezek sokkal hatásosabb érvek lesznek az adott szituációban.
3. Miért szeretnénk munkahelyet váltani?
Erre a legsablonosabb válasz, ami adható, hogy „új kihívásokat keresünk”. Jól hangzik, de semmitmondó, és ezen egy gyakorlott interjúztató átlát, mint a szitán. Ehelyett fogalmazzuk meg egyértelműen mit remélünk az új munkahelyünktől, miben szeretnénk előrelépni szakmailag, és miért a megpályázott cégtől és feladatkörtől várjuk ennek az esélyét. Ezt alaposan át kell gondolni az állásinterjú előtt, hogy jó példákat tudjunk hozni, viszont, ha sikerül, azzal garantáltan kiemelkedünk majd a sablonválaszok sűrűjéből.
4. Hogyan tud nyomás alatt, időre dolgozni?
Ha az önéletrajzokban leírtak igazak lennének, akkor mindenki precíz, pontos, a feladatokat fontossági sorrendjét jól meghatározó munkavállaló lenne, és talán még a vonatok sem késnének… De az interjúztatók pontosan tudják, hogy ezek a szép szavak csupán reklámok, az állásinterjú viszont remek alkalom, hogy a tartalmat is mögéje tegyük. Az interjúztató csak akkor fog hinni nekünk, ha alá tudjuk támasztani a remek időbeosztási képességünket, ezért nyugodtan hozzunk konkrét példákat az előző munkahelyeinkről, hogy ott hogyan oldottunk meg egy-egy húzósabb feladatot nyomás alatt.
5. Van-e valamilyen jellemző hobbija?
Bármennyire is nem szakmai kérdés, szeretik feltenni az interjúztatók, mert egyrészt ezáltal is jobban megismerik a jelöltet, másrészt kiváló hangulatjavító, feszültségcsökkentő lehet. Az esetleg kicsit görcsösebb pályázó is könnyebben megnyugszik, ellazul, ha egy ilyen kevésbé szakmai kérdést tesznek fel neki. Tartózkodjunk a társadalmilag megosztó tevékenységek (pl. politika) szóba hozatalától, de igazat mondjunk. Ha nem olvasunk, akkor ne mondjuk, hogy könyvmolyok vagyunk, mert könnyen füllentésen érhetnek minket.