Eltelt a 2017-es év, és számottevő tőzsdei visszaesés nem történt, inkább kisebb korrekciók után, újra emelkedés. Mindenki meg van győződve arról, hogy a tőzsdék csak felfelé tudnak menni, az árfolyamok idén is minimum 20 százalékot nőnek, és a világ egyik legjobb döntése most venni részvényt, kriptodevizát és ingatlant.
Vegyük sorra a TOP befektetési kategoriákat.
Részvények, mint befektetési lehetőség
A világ vezető részvénypiacai történelmi csúcsokon mozognak, és az értékeltségeik is kb. 30 éves csúcson vannak. Jelenleg nagyon pici kamatok vannak, és a befektetők már nem nézik reálisan a kockázatokat, mert elegük van abból, hogy a biztonságos eszközök nem hoznak szinte semmit.
Mellette a mostani teljesítmények sokakat megszédítenek és „beszállok, nehogy késő legyen még” alapon a tetőpontok egyikén szintén befektet.
2007-ben szinte az egész év arról szólt, hogy miért lesz ebből hatalmas gond, csak kevesen hitték el, és utána tényleg nagy gond lett. A válság kirobbanása előtti 4 hónapban a világ vezető tőzsdéi még 20% feletti teljesítményt mutattak. Utána következett a „ fekete leves”, mert senki nem tudott idejében kiszállni…
Az hogy eddig nem történt meg az a nagyobb méretű visszaesés, ami benne van a levegőben, nem jelenti azt, hogy nem is fog. Az érték alapú befektetéseknek az a lényege, hogy megveszek valamit, amiről tudom hogy jó minőségű, van jövője, és jelenleg jó áron lehet kapni (alulértékelt, vagy fair értéken van). Amikor pedig túlértékeltté válik, akkor eladom. Nos most mindent megvesznek, teljesen mindegy hogy jó vagy kevésbé jó minőségű, teljesen mindegy hogy van e jövője, és ráadásul jó drágán veszik… mellette ettől boldogok is – eufória van a piacokon.
Kriptodevizák, mint befektetési lehetőség
Óriási teret hódít a Bitcoin az Ethereum és társaik. A napi árfolyamkilengések gyakran meghaladják a 10%-t. Most mindenki ebbe akar fektetni, mert ez a tuti üzlet. Egyáltalán nem szabályozott piacról van szó, és elkezdtek vele visszaélni. Dél – Koreában már komplett ügyvédi irodák foglalkoznak azzal, hogy szövevényes tranzakciókat folytatnak az ügyfelek pénzével, és így a korábban adózatlan összegeket, jutalék fejében tisztára mossák. Ennek háttere, hogy egy kripto piacra még az adott adóhivatalnak sincs rálátása.
Önök szerint meddig lesz ez így?
- {YQF2A8}
Ingatlanok, mint befektetési lehetőségek
Ez egy sokkal változatosabb piac, még most is vannak nagyon jó vételek az ingatlanpiacon. Nem is azt szeretném kiemelni, hogy szerintem most mit érdemes venni, hanem hogy globálisan hogyan is néz ki az ingatlanpiac. Itt Budapesten nem a globális kép szerint élünk, hanem örülünk annak hogy hatalmas jókedv és áremelkedés van. Amikor a globális helyzet változik, akkor majd rövid idő múlva itt is fog változni a helyzet.
Nos, a befektetők közül sokan elkezdtek ingatlanba fektetni a válság után, és roppant jól jártak. Ám a piaci szereplők nagy része lassan reagál, és akkor mernek ők is lépni, ha már jókora áremelkedés megtörténik. Az áremelkedést elősegíti a globális kamatkörnyezet (majdnem 0% a fejlett világban), nagyon olcsóak a hitelek, és így könnyű ingatlant venni. Most kiadni sem bonyolult, működik minden magától. Ezért sokan vesznek több ingatlant, mint amire szükségük van, gyakran többön hitel is van, mert most ki lehet adni, és így jó üzlet. Igen ám, de a hitelek drágulásával egyenlőre senki sem számol…
Ha emelkedik a kamatszint, akkor a törlesztők is emelkedni fognak. Mellette a piaci jókedv nem tart addig, amíg ezen hitelek futamideje, így el is érkeztünk az első számú kockázathoz, mégpedig hogy ha kidurran egy ingatlanpiaci növekedés (Kanada, Svédország, Dánia, Kína, Ausztrália – nagyon komoly lufik vannak!), akkor a bankok nem fognak több hitelt adni, emelkedhet a törlesztők díja, nem lesz aki kivegye az ingatlanokat, és így sokan fizetésképtelenné válnak! 2007-ben a legelső momentum Izland volt, ahol kidurrant a lufi. Rá fél évre tönkrement a Lehman Brothers, de ez alapvetően egy ingatlanpiaci válság volt.
Akkor is és most is a bankok trükköznek a hitelekkel, becsomagolják mindenfajta értékpapír alapba, és eladják a megtakarítóknak (akkor CDO-nak hívtuk az amerikai piacon, most WMP-nek hívjuk a kínai piacon).
Ergo kínai és nemzetközi befektetők vesznek olyan értékpapír alapokat, melyek mögött olyan hitelek állnak, amelyek hamarosan nem fizetők lesznek.
Úgy értékelem továbbra is, hogy a fent említett eszközök árazása abszolút irracionális, és rövid idő kérdése, hogy a piac mikor korrigálja ezt, illetve mikor dől össze a kártyavár?