Természetesen nem kell tökéletesen érteni a nyugdíjszámításhoz és nem kell precíz jogszabályismeret ahhoz, hogy képben legyünk, de az alapfogalmakkal nem árt tisztában lenni.
Mindenkit izgat, mennyi lesz a nyugdíja, ha eljön az a bizonyos életkor. Aki tudatosan tervezi meg a nyugdíjas évek pénzügyi hátterét, nem árt, ha tisztában van a nyugdíja várható mértékével, illetve a nyugdíjas évekkel szemben támasztott anyagi elvárásokkal.
Nyugdíjtervezés
Ezért érdemes egy olyan nyugdíjtervet készíteni, melyben felvázoljuk, milyen bevételre számíthatunk, s milyen életmódot szeretnénk folytatni. Az elvárások teljesülését támogatják a különféle nyugdíj előtakarékossági formák, melyekről többször is írtunk. A megtakarításokból érkező bevétel az öregségi nyugdíj összegével kiegészülve alkalmas lehet az anyagilag független nyugdíjas évek megteremtéséhez.
Ismeretlen fogalmak a nyugdíjszámításban
Barátkozzunk meg két fontos fogalommal, melyek befolyásolják a nyugdíjszámítás módszerét, ezáltal a nyugdíj összegét is.
Valorizáció
A nyugdíjazást megelőző naptári év előtt elért keresetet, jövedelmet az országos nettó átlagkereset egyes években történő növekedését alapul véve, a nyugdíjazást megelőző naptári év kereseti szintjéhez kell igazítani. Például egy 2017. évi nyugdíjazásnál a megelőző időszak kereseteit a 2016. évi szintre kell valorizálni, az országos nettó átlagkereset-növekedés mértéke alapján.
Degresszió
A kiszámított havi átlagkeresetet egy bizonyos összeg felett csak korlátozott mértékben lehet figyelembe venni, ezt nevezzük degressziónak. A nyugdíjak számításában azt jelenti, hogyha az egy hónapra számított átlagkereset meghaladja a jogszabályban meghatározott mértéket, a meghaladó rész sávosan csökkenő százalékokban vehető csak figyelembe.
A figyelembe vehető átlagkereset felső határa jelenleg 372 ezer forint.