Azt mondják, hogy futballban egy csapat nemcsak azzal nyerhet meg egy meccset, amit a labdával tesz, hanem azzal is, amit a labda nélkül tesz. Ezt átfordítva az állásinterjúra: nemcsak azzal nyerhetünk, amit mondnunk, hanem azzal is, ahogyan hallgatunk.
Egy állásinterjún a „jó hallgatás” legalább olyan fontos, mint a megnyerő válaszadás. Ahhoz ugyanis, hogy igazán hatékonyan tudjuk megfogalmazni a mondandónkat, nélkülözhetetlen, hogy oda tudjunk figyelni az interjúztatóra, aki már a kérdés felvezetésével számos hasznos információt adhat a válaszunkhoz.
Felmérések szerint, ha megkérdezzük az embereket, hogy tudnak-e hallgatni egy párbeszédben, 80 százalékuk azt feleli, hogy igen. A jó hallgatás azonban nemcsak annyi, hogy csendben maradunk, amíg a másik beszél, hanem aktívan figyelünk is a mondandójára. Annyira, hogy a partnerünk azt érezze, hogy megértettük a felvetéseit. Ez egyszerűnek tűnik, de csak gondoljunk bele, hogy egy állásinterjún hányszor fordult már elő, hogy az interjúztató még be sem fejezte a kérdését, de közben már azon kattogott az agyunk, hogy mit felelünk majd rá, ahelyett odafigyeltünk volna arra, amit mond. Ez például nem „jó hallgatás”.
Ahhoz, hogy elsajátítsuk a megfelelő technikát, próbáljuk betartani a következő tanácsokat:
1. Tartsunk szemkontaktust
Ha nem is a beszélgetés teljes időtartama alatt, de a 80 százalékában törekedjünk a szemkontaktusra akkor is, amikor az interjúztató beszél. Ezzel hatékonyan jelezhetjük számára, hogy nem kalandoznak el a gondolataink, teljes egészében rá koncentrálunk.
2. Folyamatosan jelezzünk vissza
Nem tanácsos az interjúztató szavába vágni, vagy megzavarni őt a gondolatmenetében, ugyanakkor nonverbális jelek használatával tudjuk mutatni a jelenlétünket a dialógusban. Például a fejünkkel igenlően bólogassunk, ha olyat mond, amivel egyetértünk, hiszen ezzel is bizonyítjuk, hogy követjük a szavait.
3. Legyünk türelmesek
Néha valaki annyira lelkes és annyira bizonyítani akar, hogy szinte ki sem bírja várni, amíg az interjúztató befejezi a kérdését, már mondaná is a magáét – és sajnos mondja is. Egy állásinterjún mindig ügyeljünk arra, kivárjuk a beszélgetőpartnerünk mondandójának a végét, és csak akkor válaszoljunk, amikor ő már befejezte, amit szeretett volna.
4. Kérdezzünk vissza
Egy állásinterjún mindig jó, ha tudunk kérdéseket feltenni pályázóként, erre általában lehetőséget is nyújtanak. Természetesen előre átgondolt kérdésekkel is készülhetünk, de még jobb, ha olyan speciális dologra kérdezünk rá, ami az állásinterjún derült ki az interjúztató által elmondottakból. Ez ugyanis arra mutat, hogy végig koncentráltak, összeszedettek voltunk.
5. Kövessük az interjúztató gesztusait
Miközben partnerünk beszél, figyeljük meg, hogyan gesztikulál, hiszen ehhez igazíthatjuk a válaszunkat. Például figyeljük meg, hogy az adott kérdést hosszabban, nehezebben fejti-e ki mint a korábbiakat, mert ha igen, abból tudhatjuk, hogy ez fontos téma a cég életében.