Rég nem látott csend van a világ részvénypiacain, sok magyar portfóliómenedzser szerint pedig ideje felhasználni a nyugalmat arra, hogy realizáljuk az elmúlt hónapok szolid emelkedésén szerzett nyereséget és levegyük a zsetonjainkat az asztalról.
Nemrégiben a „A három balti csodaország” című cikkünkben arról írtunk, hogy a három balti ország, Észtország, Lettország és Litvánia felzárkózása az Európai Unió átlagához rendkívül látványos volt az elmúlt években más országokkal összevetve – mutat rá az Európai Központi Bank friss elemzésében, melyben azt is feltárják, hogy ezt minek köszönhetik a „csodaországok”. A sikersztorik folytatását azonban kockázatok övezik. Tanulságos történet lehet ez Magyarország számára is. Mindig izgalmas kérdés hogy mikor adjunk el és mikor vásároljunk. Most a Portfolio nyomán arról szólunk, hogy a profik kivonják a pénzeket a kockázatosnak tartott befektetésekből.
Túl nagy a nyugalom?
Folytatódott júliusban is az optimista kereskedés a világ részvénypiacain, annak ellenére, hogy Trumpot és stábját folyamatosan érték a vélt/valós orosz kapcsolatait célzó politikai támadások és az Obamacare megváltoztatására irányuló republikánus kezdeményezést is elkaszálták.
Az egyik profi befektető kiemeli: miközben az amerikai tőzsdék jól teljesítettek, a fejlett európai részvénypiacok továbbra sem képesek jelentős hozamokat produkálni, a közép-európai és hazai részvények viszont szépen muzsikáltak.
Egy szakember kihangsúlyozta, hogy a feltörekvő piacok jól teljesítettek: köztük a latin-amerikai és török részvénypiacok meghatározó emelkedést értek el.
A kötvénypiacokon az egyes befektetési szakemberek által várt hozamemelkedés bekövetkezett, függetlenül attól, hogy Mario Draghi EKB-elnök nem mozdította az irányadó kamatokat. Van, aki szerint még akár az is előfordulhat, hogy a forint erősödését látva az MNB tovább vágja a kamatokat (vagy más nem-konvencionális eszközökkel stabilizálja a hazai állampapírokat más nemzetközi trendekkel szemben).
Az egyik portfóliómenedzser kiemeli: a jelenlegi alacsony volatilitás sok befektetőnek gyanús: egyesek elkerülhetetlennek tartják, hogy a közeljövőben viharosabbá váljon a tőkepiacok felett az ég.
Összességében a legtöbb szakember egyetért abban, hogy érdemes a mostani optimista hangulat után profitrealizálásba kezdeni és csökkenteni a kockázati kitettségét a befektetési portfólióknak.
Ideje menekülni?
Rég nem látott ütemben elkezdték kimenekíteni a pénzüket a kockázatos eszközökből a profi befektetők mintaportfólióikban: így a pénzpiaci alapok már a második legnagyobb befektetési kategóriát alkotják.
A részletes bontásból kiderül, hogy a legnépszerűbb kategóriának járó helyet visszavették a pénzpiaci eszközök az abszolút hozamú eszközöktől, amelyek így a második helyre szorultak. A harmadik helyre kerültek a fejlett piaci részvények, majd ezt követték a hazai kötvények, a régiós részvények és nyersanyagok kerültek a népszerűségi lista legvégére.
Az alábbi ábrán látszik, hogy a profi befektetők többnyire mind kötvényekből, mind részvényekből inkább kitáraznak és kockázatkerülő, pénzpiaci eszközökbe fektetik be a pénzt.
Az alábbi ábrán lekövethető az év eleje óta tartó kockázati étvágy-növekedés kifulladása: a kötvények népszerűsége brutálisan esett, míg a hézagot a pénzpiaci eszközök töltötték fel.