Vannak tipikus kérdések, amelyek bármely állásinterjún előfordulhatnak, és nehéz igazán jól megválaszolni őket. Mutatunk 4 ilyet, és segítünk a hatásos feleletben!
Melyek a gyenge pontjai?
Provokatív kérdés, de azért szeretik alkalmazni, mert az adott válasz alapján érdekes képet lehet kapni a pályázóról. Érdemes olyan képességet említeni, amelynek a fejlesztésén máris dolgozunk – például az idegennyelvtudásunk sokáig passzív volt, de ezzel elégedetlenek voltunk, ezért egy ideje már aktívan teszünk a javítása érdekében. Vagy szokást, jellemvonást is modhatunk, amelynek finomításán tudatosan dolgozunk, mert tapasztalataink alapján ez szükséges a karriercéljaink megvalósításához – hozzunk konkrét példákat!
Miért szeretne nálunk dolgozni?
Olyan ez az állásinterjús kérdések között, mint matematikában az egyszeregy. Érdemes jó előre felkészülni rá, hogy a lehető legjobb választ adjuk. Lehetőleg ne azt feleljük, hogy azért, mert valamiből ki kell fizetni a számlákat hónap végén… A jó válaszhoz muszáj utánanéznünk a cégnek, és találni egy kifejezetten rá jellemző tulajdonságot. Ezt felhasználhatjuk a válaszadáshoz kiegészítve azzal, hogy mi hogyan tudnánk hozzátenni ehhez. A HSA esetében például hangozhatna így: „Kelet-Magyarország vezető HR-szolgáltatójánál önmagában nagy szakmai kihívás lenne dolgozni, de nekem külön tetszik az a személyes kapcsolattartásra törekvő stílus, amivel ennél a cégnél teszik ezt. Én is innen származom, ismerem az itteni embereket, szeretnék segíteni nekik.”
Ez a sokadik munkahelye. Miért volt szükség a gyakori váltásokra?
Ha valakinek adott idő alatt az átlagosnál több munkahelye volt, akármennyire is jó szakembernek tűnik, lesz egy kis bizonytalanság a cégben. A munkáltatók általában hosszabb távra keresik a munkaerőt, hiszen a gyakori fluktuáció kellemetlen – minden egyes alkalommal időt és energiát kell fektetni az új szakember megtalálásába, akinek aztán időt kell hagyni a folyamatok megismerésére. Ezt minden cég szereti elkerülni, ezért a „vándormadarakkal” óvatosak. Sokféle oka lehet egy munkahelyváltásnak, próbáljuk szakmai oldalról indokolni. Például kerestük azt a feladatot, amiben kiteljesedhetünk, és ebben a pozícióban látjuk ezt a lehetőséget. A lényeg, hogy érezzék rajtunk, elkötelezettek vagyunk.
Meséljen magáról!
Nem klasszikus kérdés, de nem is csak egy szimpla beszélgetésindító. Megvan a maga funkciója, hiszen nem mindegy, hogy mit osztunk meg magunkról célzott kérdés nélkül. Ez a „bemutatkozás” is olyan, amire lehet előre készülni, hiszen ha jól használjuk, akkor ezzel akár a nekünk kedvező irányba tudjuk terelni a beszélgetés menetét. Érdemes kiemelni az erősségeinket: a legutóbbi munkahelyünkön elért fontos eredményeket és azokat a tulajdonságokat, amelyek alkalmassá tesznek bennünket a pozícióban várható feladatok ellátására. Kvázi röviden azt kell összefoglalnunk, mit nyerne a cég az alkalmazásunkkal.