Aki volt már valaha állásinterjún, annak ismerős érzés lehet, hogy az előtte való éjszaka forgolódással, a találkozót megelőző órák idegeskedéssel telnek. Mit lehet tenni ellene? Mutatjuk.
1. Nem ellenséges területre készülünk
Amikor állásinterjúra készülünk, hajlamosak vagyunk úgy érezni magunkat, mintha céltáblának állnánk: minden szempár ránk szegeződik majd és igyekeznek megtalálni a gyenge pontjainkat. Ez azonban a valóságban nem így van, érdemes tudatosítani magunkban, hogy az állásinterjún nem az „ellenséggel” találkozunk, hanem közösek a céljaink a leendő munkáltatóval. Mi jó állást szeretnénk, ők pedig alkalmas munkaerőt – ez nem egyoldalú és nem alá-fölé rendeltségű kapcsolat.
2. Nem vagyunk „csodabogarak”
Természetes állapot, hogy van bennünk feszültség az állásinterjú előtt, hiszen mégiscsak próbára tesszük a képességeinket, választ kapunk arra, hogy szükség van-e ránk. Az ilyen kérdések mindig izgalmasak egy ember életében, ha fontos dolgokról van szó, legyen az szerelem vagy karrier. De ezzel mindenki így van, az összes pályázó, az összes jelölt hasonlóképpen érez belül, még akkor is, ha kívülre magabiztosságot mutat. A HR-es is tudják jól, hogy ez normális az állásinterjús szituációban, ezért különböző technikákkal igyekeznek oldani a hangulatot a beszélgetés elején.
3. Nem tragédia, ha hibázunk
Mivel egy munkahely az alapvető biztonságérzetünket alapozza meg, a létfenntartáshoz tartjuk szükségesnek, könnyen úgy élhetjük meg az állásinterjút, mint élet és halál kérdését. Valójában azonban nem csak a győzelem vagy a vereség lehet a végkimenetele egy állásinterjúnak, sokszor előfordul, hogy egy-egy kisebb hiba ellenére behívják a jelöltet a következő körre, ha mellette mutat valami olyat, amiben fantáziát látni. Ne görcsöljünk rá arra, hogy minden mondatunknak hibakerülően tökéletesnek kell lennie, próbáljuk megőrizni a természetességünket.
4. Ne ragaszkodjunk a forgatókönyvünkhöz
Érdemes előre felkészülni a szóba jöhető állásinterjús kérdésekből, fejben végigvenni, hogy a tipikus kérdésekre mit válaszolnánk. De ne essünk abba a hibába, hogy szinte előre bemagolt monológokkal érkezünk meg egy állásinterjúra, mert ezzel pont a spontán gondolatainkat bénítjuk meg, annyira az előre betanult szövegre koncentrálunk majd. Ráadásul az állásinterjú biztosan nem az általunk megálmodott forgatókönyv szerint fog zajlani, egy-egy váratlan kérdés pedig könnyen kizökkenthet minket a begyakorolt mondókánkból.
5. Ne legyünk felkészületlenek
A végére hagytuk a legfontosabb pontot mind közül. A leghatékonyabban azzal tudjuk csökkenteni az idegeskedésünket, ha alaposan felkészülünk az állásinterjúra, kvázi tiszta lelkiismerettel érkezünk meg rá. Ebben éppúgy benne van a saját szakmai múltunkból és a cég ismeretéből, a pozíció elvárásaiból való felkészülés, mint az, hogy pontosan tudjuk hová kell mennünk, mennyi idő szükséges az oda való eljutáshoz és nálunk van-e minden, ami szükséges lehet – például egy kinyomtatott önéletrajz.