Az állásinterjún az interjúztató kérdez, az álláskereső válaszol. Ez él a fejünkben, ezért a legtöbb pályázó a felkészüléskor a válaszaira koncentrál. Csakhogy minden állásinterjún eljön az a rész, amikor az interjúztató lehetőséget ad a pályázónak, hogy ő kérdezzen. És sokan ezen a banánhéjon csúsznak el.
A legrosszabb, amit ilyen helyzetben tehetünk, ha nem élünk a kérdezés lehetőségével. Ha ezt tesszük, az olyan mintha nem is érdekelne minket igazán a munka, hiszen egy állásinterjún biztosan nem kapunk választ minden kérdésünkre. Az érdektelenség egyenlő a bukással. Kérdezni tehát kötelező. Nem mindegy azonban, hogy mit kérdezünk, ugyanis ez jó visszajelzést ad a motivációinkról. Érdemes a munkával, a feladatkörrel kapcsolatos, vagy valamilyen szakmai kérdést feltenni, amivel a pozíció iránti őszinte érdeklődésünket erősítjük.
Íme 5 példa arra, hogy milyen kérdést érdemes feltenni az állásinterjún.
1. Milyen elvárásai vannak a cégnek a munkavállalóival szemben?
Jó kérdés, mert ha az elvárások iránt érdeklődünk, az azt jelenti, hogy érdekel minket minek kell megfelelnünk. Ez felelősségteljes gondolkodásra vall.
2. Milyen a közvetlen felettesünk munkastílusa?
Jó kérdés, mert azt mutatja van már annyi munkatapasztalatunk, hogy fel tudjuk mérni, milyen fontos a hatékony, gördülékeny együttműködés szempontjából, hogy ismerjük a felettesünk munkastílusát. Minden vezető mást követel meg a beosztottjaitól, jó tudni, hogy az adott pozícióban mi várna ránk.
3. Milyen előrelépési lehetőségekkel számolhatnék?
Jó kérdés, mert azt feltételezi, hogy hosszabb távra tervezünk az adott állással. Minden munkáltatónak lényeges, hogy ne csak „átmeneti szállásként” tekintsünk rá, hiszen a megfelelő jelölt kiválasztása és betanítása időigényes folyamat, senki sem szereti gyakran ismételni. Márpedig akit a cégnél való előmenetele is érdekel, az nemcsak céltudatos, hanem hosszabb távra is tervezhet.
4. Szakmailag mit nyerünk, ha a cégnél vállalunk munkát?
Jó kérdés, mert arra utal, hogy igényeljük a szakmai fejlődést, fontos nekünk, hogy olyan munkatársakkal és olyan feladatokon dolgozhassunk, amitől nívósabb szakemberré válhatunk. Az ilyen motivált munkatársakra aranyként tekintenek a munkáltatók.
5. Milyen projektekben vehetünk részt ebben a pozícióban?
Jó kérdés, mert egyrészt kapcsolódik az előzőhöz, másrészt konkrétabban érdeklődünk a ránk váró feladatok és kihívások iránt. Ez gyakorlatias gondolkodásra vall, és pozitívan hat, hogy már a kiválasztás során az egyik legfontosabb kérdésünk, hogy miben tudjuk kamatoztatni a tudásunkat.
Ha az állásinterjún az első adandó alkalommal a pénz kerül a fókuszba nálunk, akkor anyagiasnak, nem pedig elkötelezett munkavállalónak fogunk tűnni.