A kérdés persze provokatív, de nagyon is időszerű. Úgy tűnik, hogy legyenek bármilyen rossz hírek a világban a vezető tőzsdeindexek képtelenek esni – pláne tartósan.
Szerintem most kell igazán egy jó pénzügyi tanácsadó!
Az elmúlt 3 hónap komolyabb hírei:
- Trump választási botrány
- Kínai hitelbuborék rekord
- Amerikai autólízing, és diákhitel NPL rekord
- Katari offenzíva
- Észak – Korea katonai cselekményei
- Olasz bankrendszer esetleges csődje
Ennek ellenére a fejlett piaci tőzsdék csak mennek és mennek felfelé
Értem, hogy van egy világgazdasági bővülés, de az messze nem akkora, hogy egy eleve túlértékelt helyzetben ilyen rally-t okozzon.
A chicago-i tőzsdén számítanak egy VIX Index nevű mutatót, ami azt mutatja meg, hogy az amerikai piacon mekkora nyugalom, vagy az idegesség. Ez egy hangulati indikátor, előre 30 nappal használható.
A fenti ábrán látható a VIX hangulati index grafikonja, az alsón pedig az S&P 500 amerikai részvényindex ugyanilyen időtávú teljesítménye. Röviden a lényege, hogy 15% alatti érték már extrém nyugalmat jelent, és ilyenkor szokott bekövetkezni egy váratlan esemény, ami miatt elkezd csökkenni a tőzsdeindexek árfolyama. A jelenlegi érték 10,71%, utoljára ilyen érték 2007-ben volt a Lehman csőd előtt).
Ha 30%-nál magasabb a VIX értéke, akkor túlzott idegesség van a piacon, és ilyenkor szokott egy korábbi hosszas visszaesés növekedésre fordulni.
A 2. piros rész azt mutatja, hogy tombol a válság, a VIX extrém idegességet jelez 60% környéki értékke), és az S&P 500 elkezd a 13 hónapon át tartó esésből megfordulni.
Nem létezik olyan indikátor, ami egymagában meg tudja mutatni 100%-os biztonsággal, hogy mi fog történni a piacon
Ettől függetlenül a nagyon szélsőséges értékek esetén a múltban sokszor pontos képet adott a piac várható alakulásáról.
Korábbi cikkeimben egyéb indikátorok és mutatószámok útján mutattam be, hogy mennyire túlértékeltek a piacok.
Továbbra is javaslom, hogy biztonságos eszközökben érdemes kivárni ennek a folyamatnak a végét
Ez magával hozhatja azt, hogy akár 6 hónapig is kívül marad befektető a részvénypiacoktól, és elesik az addigi teljesítménytől. Így nézve ésszerűtlennek tűnik a javaslatom, de ha azt az ősi szabályt tartjuk szem előtt, hogy „Jót venni jó áron!”, akkor nagyon is ésszerű, mert rekord túlértékeltség van, nincs jó ár. Biztos vagyok benne, hogy hónapokon belül méretes visszaesés történik, és azt követően kiváló beszállási pontok kínálkoznak a részvénypiacba fektetők számára – addig érdemes türelemmel lenni!