A nők és férfiak nyugdíja közötti különbség kétszerese a fizetéseknek – állítja egy frissen megjelent elemzés. A legnagyobb különbségeket Nyugat-Európában mérték – írja az elemzésre hivatkozva a Financial Times.
Nemrégiben a „Ez az igazi baj 2.0: Magyarország északi része kiürül, a déli pedig kihal” című cikkünkben arról írtunk, hogy a demográfiai változások aggasztóak, márpedig a mindenkori nyugdíjasok a folyó nyugdíjjárulékokból kapják a nyugdíjukat. Ha most kevés a gyerek, 20 év múlva kevés lesz a befizetett nyugdíjjárulék, ez elég könnyen belátható. Számos európai országban nem csupán emberjogi – humanitárius ügyként tekintik a migrációs válságot, a nagyszámú bevándorló megoldást jelenthet a demográfiai problémára is. Ez kétségkívül igaz, más kérdés hogy ezzel örökre megváltozik Európa, és a legtöbben még fel sem tudjuk fogni, hogy mennyi problémát okozhat ez még. Magyarország más utat választott, és kétségkívül sokat tesz azért, hogy sikerrel járjon a bizonytalan úton. Ma még beláthatatlan a jövő, a meghozott és kétségkívül helyes intézkedések valós demográfiai eredményeit csak évtizedek múlva fogjuk igazán látni. Ebben a cikkünkben megvizsgáltuk, hogy hol, pontosan milyen népmozgalmi eseményeknek köszönhető a népességcsökkenés. Jelen cikkünkben a Portfólió nyomán arról írunk, hogy az Európai országok többségében jelentős különbség van férfiak és nők nyugdíja között. Most azzal az „aprósággal” nem foglalkozunk, hogy az országok között a nemektől függetlenül hatalmas különbség van a nyugdíjak értéke tekintetében.
Mekkorák a nyugdíjbeli különbségek a nemek között?
A Mercer tanácsadó cég frissen megjelent elemzése megállapította, hogy a nyugdíjkülönbség a nemek között Európában 40% körül mozog, míg a fizetések közötti különbség 16%, mindkettő a férfiak javára. Ezek az értékek országonként jelentősen eltértek, a férfiak és nők nyugdíja közötti különbségek 4%-tól 49%-ig is terjedtek, de a 28 tagállam felénél nagyobb volt a különbség 30%-nál. Magyarország ehhez képest meglehetősen jól áll a 10-20% közötti különbséggel.
A balkáni államokban mérték a legkisebb különbségeket a nyugdíjak között, míg Nyugat-Európában a legnagyobbat, Ciprusnál például 48,8%, Németországban pedig 46,5% ez a különbség. Az elemzés azt is megállapítja, hogy mivel a nők tovább élnek, ugyanakkor kevesebbet takarítanak meg, náluk nagyobb annak a lehetősége, hogy szegény nyugdíjasok lesznek. További probléma, hogy a legtöbb nyugdíjterméket a 40 évet dolgozó férfiakra optimalizálják, és nem veszik figyelembe a nők eltérő igényeit.