A régiós országok többségében nem tud mit kezdeni a lakosság az alacsony kamatkörnyezettel: egy-két ország kivételével továbbra is nő a lakossági bankbetétek állománya (jobbára persze a lekötés nélküli betéteké), és úgy tűnik, sehol nem olyan népszerűek a lakossági állampapírok, mint Magyarországon.
Nemrégiben a „Piramisjátékkal bukott le egy alapkezelő” című cikkünkben hírt adtunk arról, hogy szerte a világban újra és újra felbukkannak piramisjátékok, ahol elsikkasztják a befektetők pénzét. A friss eset Amerikában történt. Jelen cikkünkben az Portfólió nyomán áttekintést adunk arról, hogy a környező országokban milyen formában tartják az emberek a megtakarításaikat.
Az Erste Group friss elemzése magyar szempontból is érdekes eredményekre jutott a lakossági megtakarításokkal kapcsolatban.
Horvátország: a lekötött betétek a kamatkörnyezet tartós csökkenésének nagy vesztesei, a március végi adatok szerint egy év alatt 10%-kal csökkent az állományuk, miközben a látra szóló betéteké közel 20%-kal nőtt. A legnagyobb nyertesek azonban a befektetési alapok, ezen belül a UCITS alapok voltak, amelyekben 30%-kal több lakossági megtakarítás volt 2016 végén, mint egy évvel korábban.
Csehország: a lekötött betétektől itt is elfordult a lakosság a látra szóló betétek felé az alacsony kamatok miatt, ugyanakkor a háztartási betétek nominális fogyasztáshoz viszonyított aránya 14 százalékponttal nőtt 2010 és 2016 között, felülmúlva ezzel a befektetési alapok 6 százalékpontos növekedését. Az életbiztosítási tartalékok viszont csak lassan nőnek.
Magyarországon: 2016-ban elérte a 127%-ot a háztartások GDP-arányos megtakarítási állománya, a lekötött betétek aránya az elmúlt években évi átlag 13,5%-kal csökkent. Miközben tavaly és tavalyelőtt már megállt a befektetési alapok növekedése, a lakossági államkötvények 49%-kal, illetve 38%-kal növekedtek 2015-ben, illetve 2016-ban az ÁKK agresszív árazásának köszönhetően.
Lengyelország: a megtakarítási ráta 3% környékén maradt tavaly, és az alacsony kamatok ellenére továbbra is betétben hever a lakossági megtakarítások jelentős része. A lekötött betétek csak 2,3%-kal apadtak tavaly is, miközben a többi jelentősen nőtt. A befektetési alapok nettó eszközállománya tavaly 3,9%-kal emelkedett. Az 500+ nevű szociális program vonzó állampapírkamatot kínál egyeseknek, az egyéni nyugdíjszámlák közelmúltbeli népszerűsége mellett ez is kedvező lehet a megtakarítók egy részének.
Románia: a bankbetéteken belül itt is jócskán megnőtt a látra szóló betétek aránya, és áprilisra elérte a 35,8%-ot. A lakossági betétek 12,2%-kal nőttek 2016 márciusa és 2017 márciusa között az alacsony kamatok ellenére, köszönhetően a jelentős bér- és nyugdíjemeléseknek. A lakossági állampapírok vonzó befektetésnek számítanak tőkenyereségadó-mentességük miatt, de nagyon kicsi még ez a piac. 2016-ban a 5,9%-kal nőtt az életbiztosítások bruttó díjbevétele, de még messze van a piac hosszú távú potenciáljától. A befektetési alapok nettó vagyonbeáramlása is pozitív volt az elmúlt 12 hónapban.
Szerbia: más dél-kelet-európai országokhoz képest a szerb bankok még viszonylag vonzó kamatokat kínálnak a betétekre, különösen helyi devizában: 2,67% az éven belüli, 3,59% az 1-2 éves és 3,80% a 2 éven túli lejáratú betétek átlagkamata. A márciusi adatok alapján évi 3,8%-kal emelkedett a dinárbetétek állománya, főleg a két éven túli lejáratú betéteknek köszönhetően. Az alacsonyabb kamatok miatt a devizabetétek állománya viszont egy év alatt 30%-kal zsugorodott.
Szlovákia: a 2008-as 3%-ról tavaly 9%-ra emelkedett a megtakarítási ráta a rendelkezésre álló jövedelem arányában. Ennek egyik nyertese a bankbetét volt, hiszen állománya tavaly és tavalyelőtt is évi 8%-ot emelkedett. A befektetési alapok évi 12%-os növekedést mutattak idén március végéig, a betétek pedig folytatták „szokásos” 8%-os menetelésüket.
Szlovénia: a friss, márciusi adatok alapján évi 15%-os visszaesés történt a rövid és a hosszú lejáratú betéteknél is, a kamatszint csökkenését részben az eurózónás tagság miatt leginkább a lekötött betétek szenvedték meg. A látra szóló betétek állománya viszont 21%-kal nőtt, nagy trendváltásokra nem számítanak az elemzők.