A legtöbb tanács arról szól, hogyan jussunk el az állásinterjúig egy jó önéletrajz megírásával, aztán hogyan készüljünk fel, hogyan szerepeljünk a meghallgatáson. De mi történik az állásinterjú után? Mit tegyünk, amíg várunk az eredményre? 4 tipp az álláskeresés egyik legfontosabb időszakára.
1. Írjunk köszönő e-mailt
Még az interjú napján, vagy másnap érdemes köszönőlevélben jelezni, hogy mennyire inspiráló volt a személyes találkozó, és kíváncsian várjuk a közös folytatás lehetőségét – már ha ezt valóban, így gondoljuk. Ez nem csupán az udvariaskodásról szól, hanem azért is jó stratégia, mert ezzel ismételten felhívjuk az interjúztató figyelmét magunkra. Mivel nem minden továbbjutásra esélyes pályázó fogja megtenni ugyanezt, elképzelhető, hogy ez a gesztus lesz a plusz, amivel nyerünk.
2. Gyakoroljunk önuralmat
Álláskeresőként a legidegőrlőbb időszak, amikor az állásinterjú után a visszajelzésre várunk. Ilyenkor nehéz türelmesnek maradni, fontos szabály azonban, hogy ebben az esetben sem tanácsos követelni a visszajelzést, mert ezzel csak ártunk az esélyeinknek. Vegyük tudomásul, hogy az udvarias köszönőlevél elküldésével mi mindent megtettünk, és a szerepünk egy időre véget ért – a cégnél pattog a labda. Ha megnyerőek voltunk, biztosan jelentkezni fognak. Olyan még nem történt, hogy valakit azért nem vettek fel, mert nem érdeklődött elégszer az eredmény után…
3. Folytassuk az álláskeresést
Két lelkiállapot alakulhat ki egy állásinterjú után. Az egyik, amikor legbelül úgy érezzük, hogy jól szerepeltünk, a másik pedig, amikor épp ellenkezőleg, kudarcként éljük meg a kísérletet. Mindkét esetnek az lehet a következménye, hogy egy időre félretesszük az álláskeresést. Ha rosszul szerepeltünk azért, mert tudat alatt félünk az újabb negatív visszajelzéstől; ha jól, akkor meg elkényelmesedhetünk, hogy ez az állás szinte már meg is van, felesleges tovább keresgélni. Csakhogy amíg nincs válasz, addig semmi sem biztos, és lehet, hogy éppen ebben az időszakban szalasztunk el egy ideális lehetőséget. Hiába voltunk állásinterjún, folytassuk a keresést a cég visszajelzéséig is.
4. Lássuk meg az önbizalomnövelő erőt
Akárhogyan is sikerült az állásinterjú, azt kell látnunk az ezt követő időszakban, hogy az első lépést már sikeresen megtettük a cél felé vezető úton. Sikerült olyan pályázati anyagot összeállítanunk, ami felkeltette annyira egy cég érdeklődését, hogy meg akart ismerni minket személyesen is. Sokszor több száz pályázat érkezik be egy-egy állásra, de csak néhányat választanak ki ezek közül. Ha ebbe a szűk körbe bekerültünk, az már egy pozitív jelzés. Éljük meg ezt önbizalom-növelőként, és higgyünk magunkban az álláskeresés folytatásakor.
Semmiképpen ne írjunk az önéletrajzba sablonos kikfejezéseket, kerüljük a közhelyeket. Hogy mit írjunk helyette, erről szól Szalay Attila írása.