Az előző cikkemben arról volt szó, hogy milyen árazási típusok érhetőek el a hagyományos kockázat alapú biztosításoknál.
Hagyatéktervezés okosan
Ezen termékek fontos részét képezik egy előre átgondolt hagyatéktervezésnek. Ezt a fogalmat mindig baljós érzelmek szövik körül. Pedig hagyatéktervezést nemcsak nagyon beteg, vagy nagyon idős embereknek éri meg készíteni.
Ez egy olyan öröklési terv, amit évente felül lehet vizsgálni, és időben elkészítve nagyon sok jogi és pénzügyi problémától óvja meg szeretteinket.
Az öngondoskodás része
Tulajdonképp az öngondoskodás része a hagyatéktervezés is. Ha félek attól, hogy velem valami baj történik, akkor számításba kell vennem azt is, hogy a baj bekövetkezte milyen hatással lesz a szeretteimre?
- {N9T9Z}
Készítek egy öröklési tervet, amiben feltérképezem:
- Kit érinthet az ügy?
- Kit akarom, hogy érintsen?
- Miről szeretnék gondoskodni?
- Mit szeretnék átörökíteni, és milyen arányban?
- Milyen szakemberek bevonása szükséges ahhoz, hogy támadhatatlan legyen a hagyaték?
Kit érinthet az, hogy ha velem valami baj történik?
Egyrészt magamat, másrészt a szeretteimet, és mindazokat akikkel valamilyen kapcsolatban állok, legyen ez magánjellegű, vagy szerződéses viszony, mint amilyen a munkaviszony is.
Fel kell készülnöm minden lehetséges verzióra, hiszen különbség van abban, ha olyan baj történik, amikor életben maradok, vagy olyan baj, ha életemet vesztem.
Miről szeretnék gondoskodni?
Itt általában azt kell listába szedni, hogy milyen vagyonelemek vannak a portfóliómban. Ezután kell kitalálnom azt, hogy az egyes vagyonelemeket kire / kikre akarom hagyni halálom esetén, és milyen arányban.
Milyen szakemberek kellenek a hagyatéki terv érdemi kezeléséhez?
Mindenképp kell egy olyan ügyvéd, illetve egy jól képzett életbiztosítási tanácsadó akik hosszú távon képesek a család mellett maradva dolgozni.
Ha az ügyvéd és a tanácsadó közösen alakítják ki az ügyféllel a hagyatéktervezés részleteit, akkor az minden szempontból időtálló, és jogilag védett olyan személyektől, akiket nem akarunk örökösként tudni.
A hagyatéki terv részei:
- Aktív korunkban felhalmozott likvid és illikvid vagyonról (ebben benne van a megtermelt vagyon, és a korábban örökölt vagyon is) való rendelkezés halálunk esetén.
- A kedvezményezett személyek körének kialakítása és csoportosításuk. Megjelölöm, hogy kit szeretnék örökösi pozícióba helyezni, és mit / miket akarok ráhagyni. Van, aki csak ingatlant kap, van, aki műkincset, van aki pénzt, van aki autót, aki cégüzletrészt, és van aki járadékot bizonyos időn keresztül. Ezeknek bármilyen kombinációja kialakítható.
- Végrendelet írása. Ezt lehet szerződéses formában, vagy akár egy alapítványi (trust) struktúrán keresztül megtenni. Adózási szempontból nem mindig előnyös, de létezik az ajándékozás lehetősége, amikor még életünkben előre elajándékozzuk a vagyontárgyat annak a személynek, akinek eleve szánnánk halálunk esetén. Ha a vagyontárgyat szeretnénk életünkben használni, akkor haszonélvezettel, vagy egyéb záradékkal érdemes ellátni.
- Adók: A teljes forgatókönyv kialakítása során arra is figyelni kell, hogy az örökléssel járó közterhek a lehető legkedvezőbben érintsék az örökösöket. A biztosítási szerződések például teljesen adómentes kárfizetési szolgáltatást adnak.