Az előző cikkemben azt mutattam be, hogy mik azok az alap tényezők, belépési kor, káresemények, kártérítés, amik egy klasszikus kockázati életbiztosítás megvásárlásakor felmerülnek első körben.
Most nézzük meg, hogy milyen árazások érhetőek el a piacon:
Rövidített díjfizetésű kockázati életbiztosítás
Ekkor a szerződő és a biztosító meghatároznak kétféle tartamot a szerződésben. Az egyik a díjfizetési tartam, a másik a kockázatban állás tartama – e kettő eltér egymástól.
Speciális termék, és csak néhány biztosító kínálatában érhető el. Ideális olyan szituációkban, amikor az Ügyfél előre tudja, hogy évek múlva több kiadása lesz, és körülbelül öt-hét év alatt előre ki szeretné fizetni egy akár huszonöt éves kockázatban állásnak a díját a biztosító felé.
Fix tarifás kockázati életbiztosítás
Ez egy olyan fajta termék, ahol a belépéskori biztosítási tarifát rögzíti a szerződés, és akárhány évre szól, nem drágul a díj a korosodással. Kiszámítható, hiszen fix díjat fizet az ügyfél, amit csak az inflációkövetés változtathat nagyon kicsi mértékben – de általában ezt nem kötelező elfogadnia.
Előnye, hogy fix tarifa mellett lesz biztosítva, hátránya, hogy belépési kor, valamint a lejárati kor közötti átlagos életkor fogja a tarifát meghatározni. Tehát belépéskor kicsit többet fizet, a tartam felétől pedig kevesebbet, mintha minden évben korosodna a tarifa.
Határozatlan, minimum 1 éves időtartamú kockázati életbiztosítás
Ez egy új generációs termék, gyakorlatilag az aktuális évben a díjamat a szerint fizeti az ügyfél, amennyi a pillanatnyi életkorában érvényes tarifa.
A kockázati életbiztosítások a hagyatéktervezési folyamat kötelező kellékei. Most bemutattam, hogy milyen árazási típusok érhetőek el, a következő cikkben a hagyatéktervezésről folyamatáról lesz szó.