A munkanélküliség az egyik legnehezebb élethelyzet, amelyben súlyos kérdésekkel kell szembenézni. Nemcsak feltettük ezeket, hanem tanácsokat is írtunk, hogyan adjunk rájuk helyes válaszokat!
Mi van, ha elfogy a félretett pénzünk?
Az a jó, ha valaki hivatásra, önmegvalósításra lel a munkájában, de az alapvető mozgatórugója annak, hogy dolgozunk, mégiscsak a pénz. Azért áldozzuk az időnket és tudásunkat egy cég szolgálatába, hogy megteremtsük magunknak a megélhetésünk alapjait. Ha ezt kihúzzák a lábunk alól, természetes, hogy az anyagi aggodalom az első, ami bevillan.
Ebben a helyzetben magától értetődő döntés, hogy összehúzzuk a nadrágszíjat, spórolós üzemmódba kapcsolunk. Könnyű azonban beleesni abba a hibába, hogy a legkisebb szükségszerű anyagi kiadás miatt is lelkiismeret-furdalás gyötörjön minket, és kényszeresen számolgassuk, mennyi időre elegendő tartalékunk maradt még.
Mikor lesz újra állásunk?
Ha valaki éveken keresztül el volt merülve a munkában, és hirtelen arra eszmél rá, hogy nem tudja, hol és mikor fog újra dolgozni, az nagyon könnyen depresszióhoz vezethet. Nem is feltétlenül csak az anyagi bizonytalanság a legrosszabb ebben az érzésben, hanem az ismeretlentől való félelem is. Függetlenül attól, hogy mennyi megtakarított pénzünk van, mindenki szeretné a lehető legrövidebbre zárni az álláskeresési időszakot, és ez minél jobban elhúzódik, annál jobban megvisel lelkileg.
Mit rontottunk el, hogy idáig jutottunk?
Egy állás elvesztése után sok minden jár az ember fejében. Nem meglepő, ha folyton azon kattog az agyunk, hogy miben hibáztunk az előző munkahelyünkön, mit kellett volna másképpen csinálnunk, hogy elkerüljük a szorult helyzetünket. Az önértékelés szempontjából ez egyébként fontos állomás, hiszen levonhatjuk belőle a tanulságokat a jövőre nézve. Azonban ha nem tudjuk lezárni ezt a fejezetet egy idő után, az negatív spirálba terelhet minket.
További tanácsokra lenne szüksége? Kérdezze szakértőnket!