Nemrégiben a „A keresetek és nyugdíjak alakulása” című cikkünkben írtunk arról, hogy Magyarországon minimálnyugdíj értéke nagyon alacsony, és évek óta változatlan. Jelen cikkünkben összefoglaljuk a nők kedvezményes nyugdíjával kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat.
A nők kedvezményes nyugdíjának tehát 3 alapfeltétele van, amelyek közül mindegyiknek teljesülnie kell:
- legalább 40 évi (keresőtevékenységgel és gyermekneveléssel) szerzett jogosultsági idő szerzése, amelyből
- alapesetben legalább 32 évi szolgálati időt kell keresőtevékenységgel (munkával) szerezni, és
- azon a napon, amelytől kezdődően az öregségi teljes nyugdíjat megállapítják az érintett hölgy számára, a Tbj. 5. § (1) bekezdés a)-b) és e)-g) pontja szerinti biztosítással járó jogviszonyban nem állhat (azaz lényegében az ezt a napot megelőző napra meg kell szűnnie a munkavégzésre irányuló összes jogviszonyának – lásd később).
Jogosultsági idő
Meg kell szerezniük legalább 40 évi jogosultsági időt (amelyből alapesetben legfeljebb 8 év lehet a gyermeknevelésre tekintettel kapott ellátások folyósítási idejével szerzett szolgálati idő,vagyis legalább 32 évi szolgálati időt keresőtevékenységgel, azaz munkával kell megszerezni). A jogosultsági idő alapképlete:
Vagyis alapesetben a gyermekneveléssel legfeljebb 8 évi jogosultsági időt lehet szerezni a nők kedvezményes nyugdíjához. Ezzel tisztáztuk a fenti első és második pontot.
A biztosítási jogviszonyt meg kell szüntetni
Az igénylő hölgy azon a napon, amikor kéri a kedvezményes nyugdíja megállapítását, nem állhat biztosítási jogviszonyban, azaz a nyugdíjazás előtti utolsó napon dolgozhat utoljára. Természetesen a felmondást jóval előtte be kell jelentenie a munkahelyén, hogy munkaadóját ne állítsa váratlan helyzetek elé. Ezzel tisztáztuk a fenti harmadik pontot.
Mekkora nyugdíjra számíthatunk?
A kedvezményes nyugdíj összegét ugyanúgy állapítják meg, mint a korbetöltött öregségi nyugdíj összegét, vagyis nem csak a 40 évi jogosultsági idő, hanem az érintett hölgy egész élete során szerzett szolgálati idő és az 1988 óta szerzett, nyugdíjjárulék alapját képező kereseteiből számított nettó havi átlagkeresete figyelembe vételével számítják ki a kedvezményes nyugdíj összegét. A nők kedvezményes nyugdíja saját jogon járó, teljes nyugdíj.
Fontos megjegyezni, hogy a nők kedvezményes nyugdíját igénylő köztisztviselő hölgy végkielégítésre nem jogosult.
A nők kedvezményes nyugdíja melletti munkavégzéssel viszont további szolgálati idő már nem szerezhető.
Munkavégzés a nyugdíjazást követően
A nők kedvezményes nyugdíja mellett tetszőleges időtartamban a versenyszférában úgy lehet dolgozni, hogy amíg a nyugdíjas hölgy nyugdíjjárulék alapját képező bruttó keresete, jövedelme nem éri el az éves összeghatárt (a minimálbér 18-szorosát), addig a nyugdíját is felveheti. Ez a korlátozás megszűnik, ha a hölgy betölti a rá vonatkozó nyugdíjkorhatárát.
A közszférában végzett munka esetén azonban a kedvezményes nyugdíjat (és a korbetöltött nyugdíjat is) szüneteltetik arra az időtartamra, amíg az érintett hölgy előzetes kormányzati engedéllyel létesített közalkalmazotti vagy hasonló közszolgálati jogviszonya fennáll.
A kedvezményes nyugdíj melletti munkavégzéssel szerzett nyugdíjjárulék-alapot képező kereset, jövedelem alapján a nyugdíjas hölgy félszázalékos nyugdíjnövelésre jogosult, amelyet 2017. január 1-jétől a nyugdíjhatóság már hivatalból (nem kérelemre) állapít meg.