Megéri TBSZ számlát nyitni, ha milliós nagyságrendű az ott elhelyezett pénz.
Jövőre várhatóan eltörlik a kamatjövedelemre fizetendő ehót, így már csak a 15 százalékos kamatadó csökkenti befektetésünk hozamát, viszont ha megtakarításunk összege milliós nagyságrendű, jövőre is meg fogja érni Tartós Befektetési Számlán keresztül (TBSZ) befektetni és a számla esetleges többletköltségeit kifizetni.
Mennyit fizetünk?
Függetlenül attól, hogy részvényekbe, kötvényekbe, alapokba, vagy bankbetétekbe fektetünk, befektetésünk jövedelme adóköteles.
Jövőre a kamatjövedelemre fizetendő ehót várhatóan eltörlik.
Hogyan kerülhetjük el az adó megfizetését?
Az adó megkerülésére számos megoldás létezik (életbiztosítás, nyugdíjcélú megtakarítások), azonban ha széles befektetési palettát szeretnénk elérni és a pénzünket sem akarjuk elfelejteni nyugdíjig, érdemes inkább egy Tartós Befektetési Számlát (TBSZ) nyitnunk:
- a számlanyitás évében, a nulladik, úgynevezett gyűjtőévben helyezhetünk el pénzt a számlán,
- a gyűjtőév utáni harmadik év elteltével a befektetésünkön elért hozam eho-mentessé válik, a kamatadó / szja 10 százalékra csökken,
- ötödik év után pedig adómentesen kivehetjük a pénzünket és befektetésünk hozamát.
Szintén újdonság lesz jövőre, hogy a lejáró TBSZ-ekről a befektetett összeg egy részét ki lehet venni amellett, hogy az adómentességi periódus ketyeg tovább, – tavaly részkivételre nem volt lehetőség:
A TBSZ azonban költségesebb lehet, mint egy értékpapírszámla
- előfordulhat, hogy drágább, mint a szolgáltató értékpapírszámlája,
- előfordulhat, hogy a számlavezetést a szolgáltató két külön (al-)számlán oldja meg, így a költségeket (és a minimumdíjakat) kétszer ki kell fizetnünk,
- idő előtti feltörés esetén előfordulhat, hogy párszáz, vagy akár pár tízezer forintos (jellemzően befektetett összegtől függ) szankciót is a nyakunkba varr a szolgáltató.
A nyolc nagybank számlavezetési díjai:
Megéri?
Gyakorlatilag attól függ, hogy megéri-e kifizetni a TBSZ esetleges plusz költségeit, hogy mennyit tervezünk befektetni öt évre. A nagybankok értékpapírszámláinak és TBSZ-einek átlagos (költségeket is tartalmazó) befektetési eredményei alapján készült egy összehasonlítás. Négyféle befektetési összeget vizsgáltunk, minden esetben 5%-os hozamot tételeztünk fel, és a vizsgált időtáv egységesen öt év. Nézzük az eredményeket:
Hogyan alakul az egyenlegünk egymillió forint lekötésénél
Ha egymillió forintot fektetünk be és 5 százalék nettó hozamot érünk el a pénzünkön évente, úgy, hogy egy befektetési alapba fektetünk, egy értékpapírszámlán az ötödik év végén átlagosan 1,26 millió forintot tudunk összegyűjteni, a TBSZ-en pedig 1,25 millió forintot. Ha viszont az értékpapírszámlán vásárolt befektetési jegyeink hozamát leadózzuk, nettóban mindössze 1,2 millió forint marad a pénzünkből, még az eho eltörlése után is csak 1,22 millió forint lesz ez az összeg. A különbség csekély, a TBSZ valamivel kedvezőbb.
Kössünk le nagyobb összeget, tízmillió forintot.
Különösen kidomborodik a TBSZ-ek előnye nagyobb összegeknél: tízmillió forint befektetett összegnél ez közel 535 ezer forintot (eho eltörlése után „csak” 375 ezer forintot) jelent.
Most nézzünk egy tényleg komolyabb összeget, mondjuk százmillió forintot
Százmillió forint befektetésénél közel 5,5 millió forintot spórolhatunk TBSZ-szel (eho eltörlése esetén a különbség kisebb, „csak” 3,87 millió forint).
Mi a helyzet ötvenezer Ft. ötéves lekötése esetén
Pár tízezer forinttal nem érdemes elindítani a TBSZ-számlát, mert még a költségeket sem tudjuk kitermelni.
(Porfolio nyomán)