Az álláskeresés során fontos, hogy megbízható helyen szemezgessünk az állásajánlatok között. Ha nem így teszünk, könnyen belefuthatunk az alábbi négy, inkorrekt állásinterjús kérdésbe, ami nem sok jóval kecsegtet!
1. „Mennyire ér rá hétvégente?”
Ez nyilvánvalóan egy burkolt kérdés arra vonatkozóan, hogy a túlórákat mennyire toleráljuk. Néha minden szervezetben szükség van túlórára, alapvetően ez nem egy szitokszó a munkaerőpiacon mindaddig, amíg azt törvényes keretek között csinálják. Azaz vezetve van, és legfőképpen ki is fizetik a plusz munkát. Abban az esetben azonban, ha már az első adandó alkalommal ilyet kérdeznek tőlünk, valószínűleg olyan céggel van dolgunk, ahol azt nézik, hogy el tudnánk-e végezni több ember munkáját is. Akár a saját munkaidőnkön túl, rendszeresen, dalolva. Figyeljünk arra az állásinterjún, hogy ezt a témát mennyire hangsúlyosan kezelik.
2. „Hajlandó fizetni a fejlődése érdekében?”
Ezzel nagyon vigyázni kell! A munka egyszerű viszonyrendszeren alapul: elvégzünk egy meghatározott feladatot, amiért cserébe fizetést kapunk. Ha viszont arra akarnak rávenni minket, hogy mi fizessünk valamiért, legyen az munkához szükséges termék, képzés vagy titokzatosan megfogalmazott „csomag”, nagyon legyünk résen! A munkavégzés feltételeit a munkáltatónak kell biztosítania, ami pedig a továbbképzéseket illeti, önszorgalomból bármikor dönthetünk úgy, hogy önköltséges alapon elvégzünk valamilyen tanfolyamot. De ha a munkáltató ösztökél erre, az a minimum, hogy legalább részben, de inkább teljes egészében fedezi annak költségeit.
3. „Mennyit keresett az előző munkahelyén?”
Az teljesen normális, ha egy cég fizetési igényt kér az állásra pályázóktól, hiszen ha bemegyünk a boltba, mi sem csak a minőséget, hanem az árat is figyelembe vesszük, amikor terméket választunk. Ugyanakkor ahhoz semmi köze nincsen senkinek, hogy az előző munkahelyünkön mennyi volt a fizetésünk. Vigyázzunk ezzel, mert ha ilyet kérdeznek tőlünk az állásinterjún, akkor valószínűleg nem a tudásunk alapján akarnak nekünk bért ajánlani. Fizetési igényként egyébként nem egy határozott összeget, hanem inkább egy tól-ig sávot érdemes megadni, amely azt mutatja, hogy nem vagyunk teljesen rugalmatlanok a bértárgyalásban.
4. „Tervez-e gyermekvállalást a közeljövőben?”
Ha az előző kérdésre azt írtuk, hogy ehhez nem sok köze van a munkáltatónak, akkor erre ez szintúgy igaz. Magánügy. Elsősorban nők kapják meg ezt a teljesen inkorrekt – és egyébként a vallási, politikai hovatartozáshoz hasonlóan tilos – kérdést, de férfiaknál is előfordulhat, hiszen ezt nem feltétlenül csak azért teszik fel, mert attól félnek, hogy elmegy GYES-re a munkavállaló. Hanem azért is, mert egy gyermekes szülő kevésbé rávehető a rendszeres túlórára, hiszen vannak családi programjai, kötelezettségei. Egy ilyen kérdés megint arra utalhat, hogy a rendszeres túlóra a cégnél töltött mindennapok alapszókincsébe tartozik.
Fontos, hogy megbízható helyen keressünk állást, ha törvény- és jogtisztelő cégnél szeretnénk dolgozni. Érdemes felkeresni a HSA-t, amely vallja, hogy a munkavállaló nem robot, és ennek szellemében korrekt helyekre közvetíti ki a hozzájuk forduló álláskeresőket.