A Magyarországon kezelt befektetési alapokon keresztül csak korlátozottan tudunk az olasz piacra befektetni.
Az olasz választások előtti bizonytalanság jó beszállási pontot jelent ahhoz, hogy az Európai Unió harmadik legnagyobb gazdaságába való kitettségünket növeljük.
Érdemes lehet kihasználni az olasz bizonytalanságot
December 4-én az olaszok jelentős többséggel elutasították az alkotmány módosítását. Matteo Renzi miniszterelnök várhatóan távozik posztjáról. A politikai instabilitás miatt elképzelhető, hogy a Monte dei Paschi di Siena tőkeemelési projektje nem lesz sikeres, ez pedig könnyen a pénzintézet csődjét jelentheti. Olaszország harmadik legnagyobb bankjáról van szó, melynek esetleges tönkremenetele komoly sokkot okozna nem csupán Olaszország, hanem a teljes európai pénzügyi szektor számára.
Ha mégis elmarad sokadszorra megjósolt összeomlás, előfordulhat, hogy az alulárazott olasz részvénypiacon komoly ingadozások lesznek, ahogy ez a Brexit és Trump megválasztása után is megtörtént.
Ha erre számítunk, és nem félünk jelentős kockázatot vállalni, most jött el az ideje, hogy növeljük olasz befektetéseinket.
Mely alapoknál legnagyobb az olasz kitettség?
Magyarországon nincs olyan alap, amely teljes egészében az olasz piaccal foglalkozna, olyan viszont van, amely más európai részvények mellett közvetlenül olasz cégek (főleg bankok, illetve energiapiaci vállalatok) részvényeit tartja:
Az ábrából látható, hogy négy alapkezelőnél fordul elő közvetlen olasz kitettség, és ezeknél sem túl magas a súlyuk, cserébe persze a kockázat is kisebb. Az Erste és a Pioneer esetében a kitettség közvetett.
Hogyan teljesítettek eddig ezek az alapok?
Idén eddig nem teljesítettek túl jól a fejlett európai részvényalapok, súlyozatlan átlaghozamuk mínusz 5,13 százalék volt a legfrissebb, november 25-ei adatok szerint. Legjobban a Concorde alapja teljesített 3,04 százalékos hozammal, legrosszabbul pedig az Erste alapja, mínusz 9,13 százalékkal.