Milyen az optimális portfólió egy közepes kockázatú középtávú befektetéshez.
Cikkünkben arra kerestük a választ, hogy a jelenlegi gazdasági-politikai helyzetben milyen az optimális portfólió egy közepes kockázatú középtávú befektetéshez. 7 magyar alapkezelő (Aberdeen Alapkezelő, CIB Alapkezelő, Diófa Alapkezelő, Erste Alapkezelő, K&H Alapkezelő, MKB Alapkezelő, Pioneer Alapkezelő) által az októberi állapotnak megfelelő, általuk ajánlott portfóliók átlagolásával keletkezett „optimumot” mutatjuk be olvasóinknak. Először tekintsük át, hogy melyek azok a tényezők melyek befolyásolják a világgazdasági és vele együtt a magyar folyamatokat. (A Portfólió nyomán)
Trump győzelme jó hír, de a bizonytalanság növekszik
Donald Trump győzelme a fejlett piacoknak és a nyersanyagpiacoknak is jó hír, a feltörekvő gazdaságok gyengélkedése viszont a következő években is folytatódhat. Arra viszont számíthatunk, hogy jelentősen nőni fog a politikai, és vele a gazdasági bizonytalanság.
Donald Trump győzelme meglepte az egész világot, hasonlóan ahhoz, hogy elmaradt a Trump megválasztásának esetére vizionált nagy tőzsdei összeomlás. Abban viszont többnyire egyetértenek a profi befektetők, hogy a republikánus szenátusi többséggel megtámogatott ingatlanmogul elnöklése jelentősen növelheti a bizonytalanságot jövőre a piacokon.
Trump elnökségének Amerikára gyakorolt hatásával kapcsolatosan többnyire optimisták a vagyonkezelők: többségben vannak azok, akik növekedést várnak a fiskális lazítás, az infláció és a monetáris szigorítás kombinációjától. Decemberben szinte mindenki a Fed kamatemelésére számít.
A nyersanyagpiacon is fellendülés következhet: az amerikai infrastrukturális beruházások megindulhatnak, az olajpiaci szereplők egyezsége pedig az energiaszektorra lehet jótékony hatással.
Európa is alapvetően jól reagált az elnökválasztás eredményére. Mindazonáltal a december 4-i olasz választások eurozónára gyakorolt hatását senki sem meri egyértelműen megjósolni. És sorban következnek az osztrák, a francia, majd a német választások, megannyi bizonytalansági tényező.
Azok a (főként feltörekvő) piacok viszont alul teljesítettek és várhatóan ez nem is fog változni a közeljövőben, amelyek érzékenyebben reagálnak a világkereskedelmi lassulására, vagy az amerikai gazdaságpolitika protekcionistábbá válására.
Optimista hangulat
A profi befektetők mintaportfólióiból optimizmus olvasható ki, a pénzpiaci eszközök váltak a legkevésbé népszerű befektetési eszközzé, míg a rugalmasabb, alternatív stratégiák (nyersanyagokkal az élen) és a kötvények kerültek az első helyre. Néhányan a részvénykitettség növelése mellett döntöttek.
Nő a kockázati kedv
A részletes bontásban látható, hogy a hazai kötvények átvették a vezető pozíciót, a pénzpiaci eszközök a második helyre csúsztak vissza, ezt követik a hazai részvények, a hedge fundok és az ingatlanok.
A pénzpiaci eszközök súlya drasztikusan csökkent
Az alábbi ábrán az előző időszakhoz képesti változások láthatók. Nőtt a kockázati étvágy, a konzervatívabb befektetési eszköznek számító pénzpiaci eszközök és ingatlantípusú eszközök súlya pedig visszaesett. Enyhe visszaesést mutatnak a mintaportfóliókban a fejlett piaci részvények és a nemzetközi (főként amerikai) kötvények. Ezzel ellentétben a hazai kötvények és részvények, valamint a régiós részvények súlya növekedett, és a nyersanyagpiac is jó vételi lehetőség.
Összességében elmondható, hogy a pénzpiaci eszközök még sosem voltak ennyire népszerűtlenek a mintaportfóliókban, a kötvénypiac pedig sosem volt még ennyire népszerű, utóbbi igaz az alternatív befektetésekre is. A részvények népszerűsége sokat javult a néhány hónappal ezelőtti állapothoz képest.