A kiválasztási folyamat mindenki által jól ismert lépései az önéletrajzírás, a telefonos interjú és a személyes állásinterjú. Van azonban egy egyre gyakrabban alkalmazott negyedik verzió is, az Assesment Center (vagy röviden csak AC). Bemutatjuk, mit kell tudni róla.
Magyarra fordítva azt jelenti az Assesment Center, hogy értékelő központ, és a név ezúttal beszédes. Mert egyrészt a jelölt kompetenciáinak értékelése a célja, másrészt azért központ, mert egyszerre több pályázót tesztelnek, csoportokban zajlik a feladatok megoldása. Ebből adódóan ez a legösszetettebb kiválasztási módszer, amely során feleletválasztós, logikai és szövegértési tesztekkel, valamint gyakorlatorientált feladatokkal teszik próbára a jelentkezőket. Mindebből következik az is, hogy egy szokványos állásinterjúnál sokkal hosszabb ideig tart az Assesment Center, amely 4-5 órát is igénybe vehet, de bizonyos esetekben akár kétnaposra is nyúlhat. Ezért ha valakit behívnak egy ilyenre, érdemes szendviccsel, itallal készülni, bár az igényesebb cégek gondoskodnak a pályázók ellátásáról.
Figyelik, hogy csapatjátékosok vagyunk-e
Az AC legfontosabb része, amikor a gyakorlati feladatokat a jelölteknek kisebb csoportokba (3-6 fő) szerveződve, közösen kell megoldaniuk, és külső megfigyelők értékelik a látott teljesítményeket. A kezdeményezőkészség, a csapatmunka, a kreativitás vizsgázik ilyenkor minden jelöltnél. Életszerű, a szakterülethez kapcsolódó feladatokat kapnak a csoportok. Kiderül, hogy ki domináns, ki az, aki ösztönösen a csoport élére áll, kinek milyen ötletei vannak és mennyire határozottan tudja közvetíteni azokat. A passzivitás itt a legnagyobb buktató, amikor valaki nem tud érdemben hozzátenni a feladat megoldásához.
Idegennyelvtudást is mérhetnek
A teszteket természetesen mindenkinek önállóan kell kitöltenie. A szövegértési és logikai feladatokkal elsősorban a jelentkezők alapvető készségeit mérik fel. Szakterülettől függően lehetnek szakmai kérdések is, illetve a tájékozottságot is tesztelhetik. Elképzelhető az is, hogy az idegennyelvtudás ellenőrzése is előkerül a teszteknél, hiszen az írásbeli nyelvhelyességből jól lehet következtetni az illető tudásszintjére.
Akár már az önéletrajz után is sor kerülhet rá
Az Assesment Center egy idő- és energiaigényes befektetés a cég részéről, hogy a legideálisabb pályázót válassza ki. Ebből adódóan nem általános az alkalmazása, bizonyos területeken és pozíciók esetében viszont ma már teljesen megszokott dolog. Vezetői vagy középvezetői feladatköröknél, üzleti szolgáltatói központok ügyfélszolgálati munkaköreiben, értékesítési és bizonyos asszisztensi pozíciókban is előszeretettel alkalmazzák. Hogy a kiválasztási folyamat melyik szakaszában kerül rá sor, az teljesen változó. Van, ahol az önéletrajzok megszűrése (és esetleg a telefonos interjú) után egyből ezzel kezdenek, de máshol az első személyes interjúk után is jöhet az AC.