A nagy biztosítók zászlóstermékeinek 77%-át valószínűleg ki kell majd vonni a forgalomból 2017 január végéig – a Portfolio szakemberei szerint.
A Magyar Nemzeti Bank etikus életbiztosítás koncepcióra hivatkozva kiterjeszti és szigorítja a rendszeres díjas nyugdíjbiztosításokra érvényes TKM – limitet, ez kiterjed a unit-linked és vegyes termékekre. A szigor 2017 január 31-től lép életbe.
Mit jelenet az új szabályozás a gyakorlatban?
Egy megtakarítási célú életbiztosítás
- tízéves időtávon 4,25%-os
- tizenöt éves időtávon 3,95%-os
- húszéves időtávon 3,5%-os teljes költséggel kalkulálhat.
Az ilyen termékeknél általában maximum 1,5 százalékponttal lehet magasabb a költség, például abban az esetben, ha tartoznak a szolgáltatáshoz komplexebb, például menedzselt, tőkevédett, vagy alapok alapja típusú eszközalapok.
Hogyan hat majd az új szabályozás a biztosítókra?
A nemzeti bank tanulmányából kiderül, hogy az unit-linked megtakarítások kétharmadán kell módosítani az új szabályozás miatt, a 13 legnagyobb, rendszeres unit-linked terméket kínáló biztosító tárasság honlapján jelenleg leginkább reklámozott termékek között azonban drasztikusabb az arány: számításunk szerint 77%-kát kell lecserélni, mert részben vagy egészben túl drágák.
Jelenleg csak három biztosító unit linked terméke felel meg a TKM követelményeknek
- Allianz Életprogram
- K&H Hozamhalmozó
- NN Vista
Vannak olyan termékek, amik részben megfelelnek
- Aegon Viva
- CIG Esszencia
A fenti két biztosító termékeire, tízéves időtávon még magasabb, tizenöt és húszéves időtávon pedig a várható szabályozásoknak megfelelő költséget számítanak fel.
Azért van még olyan biztosítási termék, ahol az alsó TKM érték, azaz a termék költsége, ha egy olcsóbb eszközalapba helyezzük a pénzünket, megfelel a szabályozásnak. A felső értéke (vagyis a drágább eszközalapok) már nem felel meg. Ebbe a kategóriába tartozik az:
- Erste Lojalitás
- MetLife Metropolitan
- Generali Aranyszárny
- Union Elán
- Viennalife Linea
A felső értékek szabályozással való összehangolása azért is fontos, mert míg az ügyfelek szerződéskötéskor általában az alsó TKM-értéket figyelik, jellemzően pénzüket inkább az egzotikusabb, drágább alapokba fektetik be.