A NYESZ kínálja a legolcsóbb öngondoskodási lehetőséget. Cikkünkben bemutatjuk, a nyolc hazai nagybank közül melyik biztosítja a legkedvezőbb vagyonarányos NYESZ-számlavezetési díjat.
Talán furcsa kifejezés az Ön számára a NYESZ, vagy tudja mi az a „nyugdíj előtakarékossági számla”, de vannak hiányosságai ezzel kapcsolatban? Akkor mindenképen olvassa el kisokos sorozatunk nyugdíjcélú megtakarításhoz harmakdik részét.
A nyugdíj-előtakarékosszági számlák (NYESZ) a legolcsóbbak, ugyanis:
- Nincsenek magas befizetésarányos díjak és rejtett mögöttes vagyonkezelési költségek (míg az önkéntes nyugdíjpénztárnál ezek a fellelhetőek)
- Nincsenek jelentős kezdeti költségek és szigorú visszavásárlási politika (míg a nyugdíjbiztosításnál vannak)
A hosszú távú gondolkodás kifizetődő
Ha minimum tíz évig lemondunk befektetett pénzünkről, akkor adómentesen forgathatjuk az összeget a NYESZ számlán. Ellentétben a „sima” értékpapírszámlával, ahol a tőzsdén elért nyereség után 15% szja-t, befektetési alapok esetén pedig 15% kamatadót és 6 % adót is ki kell fizetni.
Tehát a fentiek után könnyen belátható, hogy érdemes ezen a pénzügyi terméken keresztül kereskedni az értékpapír piacon.
Ha NYESZ- el tőzsdésünk két féle költséget kell ismernünk:
- tranzakciós költség
- folyó költség
A folyó költséget a szolgáltatók többsége számlavezetési díjként számolja el. Létezik olyan bank, amely havonta vonja el ezt a költséget, és olyan is, amely évente, az átlagos éves eszközállomány alapján fizetteti meg a számlatulajdonossal. Érdemes megjegyezni, hogy minél több pénzt tartunk a számlán, annál kedvezőbb a folyó költség. Előfordulhat az is, hogy az a pénzintézmény, ahol a pénzünket tartjuk, a számlavezetési költségen túl állománydíjat is felszámít, amelynek pontos mértéke leginkább attól függ, hogy milyen típusú értékpapírt vásároltunk. Az állampapírok többnyire kedvezőbb, a részvények viszont komolyabb terhelést rónak a befektetőkre. Befektetési alapoknál előfordul, hogy az alapkezelő folyó költségei mellett felmerül a befektetési jegyek értékével arányos költség is.
A tranzakciós költség, a portfólió elemeinek mozgatásával jár, amely többnyire a mozgatott vagyonra arányos terhelést jelent. (minimum díjat is meghatároznak).
Alap információk a NYESZ számlával való kereskedéshez
Amennyiben megtetszett az NYESZ által nyújtott adózási kedvezmény, és szeretnénk ezt kihasználni részvény kereskedésre a tőzsdén, íme pár hasznos információ:
- a legalacsonyabb vagyonarányos költséget az Erste Bank kínálja. Csak 0,01%, cserében a minimum fix díj itt a legmagasabb, havi 350 Ft.
- Ha a folyó költségeket figyeljük, akkor az OTP a befutó, a cégcsoport saját részvényei vonatkozásában. Egyéb részvények esetén viszont 0,25%-os költséggel kell kalkulálnunk. Ez a többi szereplőhöz viszonyítva magas.
- A legmagasabb költségei az UniCreditnek vannak, 1%, minimum 3000Ft .
- A legkedvezőbb tranzakciós költséggel a K&H csoportjába tartozó KBC dolgozik.
Zárásképpen mindenkinek tudnia kell:
Bár jellemzően olcsóbbak a NYESZ-számlák mint más nyugdíjcélú öngondoskodási formák, ezeket elsősorban pénzügyileg tudatos ügyfeleknek érdemes választani. Ugyanis nem jár hozzájuk sem tanácsadás, sem aktív kezelés.