Sokan estünk már abba a hibába, hogy van a számítógépünkön egy önéletrajz nevű fájl, amely általánosságokban tartalmazza a szakmai múltunkat, és amikor látunk egy tetsző álláslehetőséget, egyszerűen elküldjük ezt a sablont. Esetleg egy-két dátumot aktualizálunk benne. 5 perc az egész, könnyű munka, aztán várunk a szerencsénkre. Ugye érezzük, hogy ez így nem jó?
„A gyorsaság kevésbé fontos a valódi szellemi eredmény eléréséhez, mint a mély, alapos és alkotó gondolkodás képessége” – az idézet a híres magyar fizikustól, Kármán Tódortól származik, akit a szuperszonikus repülés atyjaként tartanak számon. A mondása az önéletrajz-készítésre is igaz: ahelyett, hogy gyorsan letudnánk ezt a feladatot, érdemes alaposan átgondolni a tartalmát, ha eredményre vágyunk. Mutatunk 3 pontot, hogy mi történik, ha nem így teszünk!
AZ 5 PERCES ÖNÉLETRAJZ HÁTULÜTŐI
1. Alacsony lesz a minőség
Az a legnagyobb baj az általános önéletrajzzal, hogy messziről lerí róla, hogy ebbe nem fektetett munkát a készítője. A HR-esek kifejezetten figyelik és értékelik azt, ha valaki az önéletrajzában reagál az állás kiírásában felsorolt követelményekre. Az általános, „5 perces” önéletrajz mindig alacsony minőségű, mert kis túlzással bárkinek elküldhető. A cégek viszont nem azt a leendő kollégát keresik, aki bárkinek dolgozna, csak dolgozhasson, hanem azt, aki kifejezetten nekik akar dolgozni. És veszi az időt, fáradságot, hogy egy specializált, az adott állásra szabott önéletrajzot állítson össze.
2. Hibát hibára halmozunk
A gyors munkában mindig magasabb a veszélyfaktor. Ha nem fektetünk kellő energiát az önéletrajz elkészítésébe, nemcsak tartalmilag lehet kifogásolható, hanem formailag és nyelvhelyesség szempontjából is. Könnyedén benne maradhat egy-egy elütés, vagy helyesírási hiba, aminél idegesítőbb nem létezik. Gyakori eset, hogy meglátunk egy jó állásajánlatot, gyorsan elküldjük a jelentkezésünket, és utólag vesszük észre, hogy benne maradt egy hiba. Akkor már mindegy… Az első szűrők között szerepel az önéletrajzok kiválogatásánál, hogy helyesírásilag rendben van-e. Szaktudást igénylő pozícióknál az ilyen hiba kapásból végzetes lehet.
3. Nincsen kontroll
Alapszabály: mindig nézessük át a jelentkezésünket elküldés előtt valakivel, akiben megbízunk. Ez összefüggésben áll a kettes ponttal, több szem többet lát alapon ugyanis több hiba javítható ki. Kisebb az esélye annak, hogy elkerüli a figyelmünket a ketyegő bomba az önéletrajzunkban. A kontroll minden esetben szükséges, és akkor jó, ha többirányú, ha nem csak mi végezzük el. Az 5 perces pályázatok esetében erre nyilvánvalóan nincsen idő, ezért sem ajánljuk azokat.