A befektetési alapok szárnyálnak, és idén akár 30 szézalékot is hozhatnak. Az abszolút hozamú konstrukciók között fellelhető olyan, amelyik a részvényalapokat is lenyomja.
Pénzügyi rovatunkban írtam már a befektetési alapok működéséről. Azonban az abszolút hozamú alapokról még nem esett szó.
Íme, a definíció
Az abszolút hozamú alap gyakorlatilag bármibe befektethet, a befektetések összetétele csak az alapkezelőn múlik. A befektetés alapkezelője megpróbál mind csökkenő, mind emelkedő piacon pozitív hozamot elérni azáltal, hogy különböző kötvények, részvények, devizák és egyéb befektetési termékekből megfelelő arányban vásárol, vagy elad (akár részvény/kötvény árfolyam esése esetén profitot hozó befektetéseket is végrehajthat).
Mindehhez szigorú kockázatmenedzselés szüksége. Nem csak szigor, de igen nagy aktivitás is kell hozzá, ugyanis akár naponta adnak/vesznek. Sokszor nagyon nagyokat emelkedik az ilyen típusú alapok ára, ha az alapkezelő megfelelően döntött, de igaz a fordítottja is: ha nem optimálisan választott, akkor nagyon nagyot esik az árfolyama.
Az abszolút hozamú alapok viszik a pálmát 2016-ban Magyarországon.
A Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) szerint voltak olyan konstrukciók, amelyek az év eleje óta már 30%-nál is több nyereséget tudtak felmutatni. Ilyen alap volt az OTP EMDA, amely már 30,65%-os hozamot produkált. Az igazsághoz az is hozzá tartozik, hogy ez egy kiemelten magas kockázatú alap.
Az OTP Alapkezelő több abszolút hozamú alapja is jól ment az idén.
Például az Föld Kincsei 27%-ot ért el. Az OTP alapja azért meglepően sikeres más árupiaci alapokkal ellentéten, mert az árfolyamok esésére is fogad. Az alapkezelő júniusi havi jelentéséből kiderül, hogy többek között az olaj és a réz árfolyamának csökkenésére felvett pozíciókon nyertek, továbbá a Brexit előtt a nemesfémek áresésére is fogadtak, ezeket a pozíciókat azonban még időben, a brit népszavazás előtt lezárták.
Mi a helyzet a többi alappal?
Az abszolút hozamú alapok többsége egyébként, ha ennyire nem is, de viszonylag jól teljesített 2016-ban. Sok alap ért el 4-5 százalékos, esetleg annál is nagyobb hozamot hét hónap alatt. A Concorde Alapkezelő alapjai között is van több olyan, amelyik túlszárnyalta az állampapírhozamokat. A Zsiday Viktor által kezelt Citadella árfolyama például több mint 6%-ot emelkedett ebben az évben.
Szomorú hír, hogy az alapba már nem lehet befektetni. Ugyanis a konstrukciót kezelő portfóliómenedzser, Zsidai Viktor 60 milliárd Ft körüli méretnél „bezáratta” az alapot arra hivatkozva, hogy ennél nagyobb méretben már nehéz lenne kezelni.
Az OTP Suprája még fogad friss befektetéseket
A hozama idén is jó, az első hét hónapban meghaladta az 5,2 százalékot. A 2015 eleji, majdnem 4 forintos csúcsárfolyam viszont még mindig nincs meg, a tavaly januári, a svájci frank árfolyamának elszállása idején elszenvedett bukást azonban ütemesen dolgozza le a portfolió.
Ők is verik a kockázatmentes befektetéseket
- Concorde Alapkezelő: Platina Pí és Columbus
- OTP Alapkezelő: OTP Új Európa
- Aegon Alapkezelő: MoneyMaxx
Hogyan megy a részvény piac?
A részvényalapoknak is nagyon jól ment az idén. A legmagasabb hozamot a feltörekvő részvénypiacokon lehetett elérni. Mint például a latin-amerikai, orosz és afrikai. Ezek az alapok 15-20 százalékot, sőt néha még ennél is többet fialtak. Érdemes megjegyezni, hogy a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) is emelkedett az év eleje óta, így aki valamilyen BUX-indexet követő alapot vásárolt, 15 százalék körüli hozamot tehetett zsebre.
Legyünk körültekintőek
Igaz, a tőzsdék jól állnak, és az állampapírokon is lehetett keresni az idei évben, de sok olyan befektetési alap van még, amelyik vergődik. A gazdaság lassulását váró, és ez alapján befektető Aegon Panoráma például nyert valamennyit a Brexit-szavazás után, de az év egészét véve azonban mínuszban áll. Több európai részvényalap is veszített az idén, és a nagy vegyes alapok sem tudták mindig meglovagolni a kínálkozó jó lehetőséget. A K&H különleges stratégiával kezelt vegyes alapjai között több is akad, amelyik 4% fölötti mínuszban áll 2016-ban.