Hosszú-közép vagy rövid távú befektetési szándék esetén kis kockázatvállalással járó, jó megtakarítási forma lehet a befektetési jegy. Cikkünkben bemutatjuk milyen alapvető dolgokat kell tudni erről a befektetési formáról.
Az ember könnyen elbizonytalanodhat, mikor befektetésre szánja el magát. Van pénze, és szeretne befektetni, de nem tudja mennyit és hogyan. Munka után az ember inkább a családjára figyel, nem akar a számítógép előtt ülni és árfolyamokat böngészni. Az ezzel járó esetleges stresszről meg ne is beszéljünk. A befektetési alapok megoldást nyújthatnak ilyen helyzetben.
Legyen szó hosszú- közép- vagy rövid távú befektetésekről, forintos, euró- vagy dollár megtakarításokról, valószínűleg fog találni az igényeinek megfelelő biztonságot jelentő befektetési alapot.
Mi az a befektetési alap?
A befektetési alap a kis- és nagybefektetők összegyűjtött megtakarítása, melyet hozzáértő pénzügyi szakemberek kezelnek.
A befektetési alapok előnyei:
- A nagyobb tőkét könnyebb megosztani különböző befektetési lehetőségek között.
- A befektetett összegek könnyebben kezelhetők, nagymértékben csökkenthető a befektetések kockázata.
- A befektetési alap befektetési jegyeket bocsát ki a befizetett összegekre. A befektetők az alap hozamából, illetve megszűnéskor a vagyonából a befizetett tőkéjük arányában részesednek.
- Az alapkezelők a befektetőktől a befektetési alapokban összegyűjtött megtakarításokat a kockázat csökkentése céljából olyan különféle befektetési formák között osztják meg mint az állampapírok, a kötvények, a részvények és az ingatlanok.
- A befektetők védelme érdekében az alapkezelőnek meghatározott időközönként jelentést kell készítenie.
Mit nyújtanak Önnek a befektetési jegyek?
- Kényelmes befektetési formát: Nem kell folyamatosan figyelnie befektetéseinek, lekötéseinek lejáratát és hozamait, mert a befektetési alapok vagyonát az alapkezelő folyamatosan kezeli.
- Rugalmasságot: a nyíltvégű befektetési jegyek bármikor bármekkora összegben vásárolhatók. Nem kell előre eldöntenie, hogy meddig tartja bent a pénzét. Így az Ön megtakarítása tetszőleges időre befektethető. Tőkéjéhez és hozamaihoz bármikor hozzáférhet.
- Kedvező hozamot: lekötés nélkül is megfelelő hozamot érhet el. Az Ön hozama a kiválasztott befektetési alap típusától és a piac aktuális helyzetétől függ.
- Személyre szabott befektetési kockázati szintet: a befektetési alapoknak széles a portfolió kínálatuk, ezekből mindenki kiválaszthatja a számára megfelelőt. Az eltérő kockázatú és várható hozamú befektetési alapok közül, kiválaszthatja az Ön céljaihoz és egyéniségéhez legjobban illő befektetéseket.
- Szakértelmet: magasan képzett szakemberek a tőke- és pénzpiacok napi változásait figyelemmel kísérik, és legjobb tudásuk szerint fektetik be az Ön pénzét.
- Biztonságot: az alapkezelő befektetési tevékenységét a jogszabályok szigorúan szabályozzák, ezek betartását az MNB és az alapok letétkezelője folyamatosan ellenőrzi.
Milyen befektetési alapok léteznek?
- Pénzpiaci alapok
- Könyvtény alapok
- Részvény alapok
- Alapok Alapja
- Ingatlan alapok
- Zárt végű tőkevédett alapok
Alapkezelő: Befektetési alapokat kezelő, megfelelő szakértői háttérrel rendelkező cég, amely rendelkezik a Pénzügyi Szervek Állami Felügyelete (PSZÁF) engedélyével.