Minden emberi kapcsolatra igaz, hogy az első benyomás mindig fontos. Amikor jelentkezünk egy állásra, akkor az önéletrajzunk az első benyomás rólunk, és el is dönti, hogy lesz-e folytatás. Milyen az ideális önéletrajz egy 40 év feletti álláskeresőnek? Funkcionális.
Az önéletrajz célja, hogy átláthatóan, szellősen, a szemet vezetve összefoglalja az addigi karrierünk legfontosabb információit. Az teljesen egyértelmű, hogy egy pályakezdő, minimális tapasztalattal rendelkező pályázónak más szempontok alapján kell összeállítani az önéletrajzát, mint egy 40 év feletti, akár 15–20 éves karriermúlttal rendelkező munkavállalónak. A funkcionális önéletrajz utóbbiaknak segíthet a helyes tagolásban.
Mit is jelent ez?
Az esetek jelentős százalékában a pályázók kronológiai sorrendben, a munkahelyeik szerint tagolják az önéletrajzukat. Felsorolják egymás alatt a munkáltatóikat, ahhoz odaírják, hogy mettől meddig dolgoztak ott, milyen pozícióban, milyen feladatkörökkel. Ez addig lehet jó módszer, amíg legfeljebb csak három-négy munkaadónál dolgoztunk, de egy 15–20 éves időszakban ez jóval több is lehet ennél. Olyankor elveszik a lényeg.
A funkcionális önéletrajz értelme, hogy az azonos pozícióban töltött munkatapasztalatokat összevonja, és egy blokkban kezeli. Például ha könyvelőként dolgoztunk négy különböző cégnél is, csak annyit írunk, hogy 12 év könyvelői munkatapasztalat. És alatta részletezzük, hogy ez több cégnél valósult meg. De nem szabdaljuk szét kisebb egységekre, mert sokkal erősebb, ha azt írjuk, van 12 évnyi rutinunk ebben a pozícióban. Ez különösen akkor hasznos, ha többféle munkatapasztalatunk is van. Tehát a funkcionális önéletrajzban nem munkaadónként, hanem pozíciónként tagoljuk az önéletrajzunkat.
Mire figyeljünk még?
Mindenképpen igazítsuk az adott álláshirdetéshez az önéletrajzunkat és a motivációs levelünket. Figyelmesen olvassuk át az álláspályázat kiírását, és csak akkor küldjük el a jelentkezésünket, ha rendelkezünk azokkal a kompetenciákkal, tapasztalatokkal, amelyeket elvárnak – egyéb esetben úgysem fognak behívni minket állásinterjúra.
Mindig reagáljunk a hirdetés kiírására. Az ott felsorolt elvárásoknak, követelményeknek megfelelően súlyozzuk a tapasztalatainkat, készségeinket. Az önéletrajzban ezzel együtt ne legyünk terjengősek, férjünk bele maximálisan két oldalas terjedelembe. Hosszabb önéletrajzot nem célszerű küldeni.
Miből áll a motivációs levél?
Ennek is van egy terjedelmi korláta: legfeljebb egy oldalas legyen. Ez egy összefüggő szöveg, amelyben a nevéhez hűen érdemes leírni azt, hogy mi motivál bennünket abban, hogy a miénk legyen az adott pozíció. Itt érdemes a szakmai céljainkat kidomborítani.
A motivációs levél legfőbb funkciója ugyanakkor az, hogy megmutassuk a cégnek, miért mi lennénk a megfelelő választás az állásra. Figyeljünk arra, hogy ne ismételjük az önéletrajz állításait, hanem kiegészítsük azokat. Hozzunk konkrét példákat a korábbi szakmai sikereinkre, amelyek alapján úgy érezzük, megállnánk a helyünket a feladatkörben.