A dollár alapú befektetések irányába érdemes elmozdulni a jelenlegi, bizonytalan piaci környezet, és a biztató amerikai makro kilátások miatt.
Ha számba vesszük az előttünk álló kockázatokat, a dollár jelenheti az egyik eszközt a befektetői kockázatok megosztására és a vagyon értékének megőrzésére, véli a CIB Alapkezelő.
A hazai befektetők egyre aktívabban érdeklődnek a dollár iránt
Igaz, a deviza-megtakarításokban hagyományosan az uniós deviza tölti be a vezető szerepet, olyannyira, hogy az eurós alapokba befektetett összeg közel a négyszerese a dollárénak. Az utóbbi időben azonban mind többen fordulnak az amerikai fizetőeszköz felé. Ennek oka egyrészt a biztonságra való törekvés, másrészt az USA kiszámítható teljesítménye, és ezáltal a dollár stabilitása.
Már pusztán a deviza tartása is jövedelmező
Ugyanis az elmúlt három évben az euró körülbelül 5%-al értékelődött fel, a dollár viszont közel 25%-ot erősödött a forinttal szemben. Mindehhez hozzáadódhat az idegen fizetőeszközben kibocsátott befektetés hozama.
Brexit és megint csak Brexit
A Brexit hatására bizonytalanná vált befektetési környezetben újra fontos a biztos pontok keresése, így újra felragyog a hagyományos menekülő-devizák csillaga. Ám amíg Amerikában a monetáris politika visszatérhetett a régi kerékvágásba, és decemberben a Fed hét év után először emelt kamatot, addig az Amerikai Egyesült Államokon kívüli fejlett piacokon a jegybankoknak továbbra is lazítaniuk kell politikájukon. Mivel globálisan kerülik a befektetők a kockázatot, így a dolláré lehet ismét a főszerep. Ugyanis a többi biztonságosnak tartott kulcsdeviza, mint az euró, a jen vagy a svájci frank negatív hozamokat produkál.
Az amerikai gazdaság stabil lábakon áll
Erre abból lehet következtetni, hogy emelkednek a hozamok és a dollár erősödik. Ez a tendencia 2010-óta töretlen. Továbbá a termelékenység gyors javulása arra enged következtetni, hogy a GDP növekedés fenntartható, véli Asztalos András a CIB Alapkezelő portfólió menedzsere.
Jó befektetést, jókor, jó helyen
A szakember úgy véli, hogy a most indított CIB Dollár Megtakarítási Alap jó lehetőséget kínál a dollár megtakarítások indítására. Az alap a biztonságot szem előtt tartja, konzervatív politikája miatt azoknak is megfelelő lehet, akik csak átmenetileg felszabaduló devizájukat szeretnék elhelyezni.
Egyéb tényezők, amik a dollár malmára hajtják a vizet
Ilyenek például az Egyesült Államokon kívüli tényezők is. A brit kilépésről szóló tárgyalások ősszel várható részletei csökkenthetik a globális kockázati étvágyat. Az unió és az euró-zóna jövőjével kapcsolatos bizonytalanságok arra csábíthatják a befektetőket, hogy nagyobb arányban tartsák dollárban a megtakarításaikat. Az amerikai valuta felértékelődésének a valószínűségét a kamatemelési várakozások mellett a kínai adósságproblémákkal kapcsolatos hírek is növelhetik. Mindezeken felül, az USA-n kívüli, biztonságot kereső befektetők arany vásárlásai is növelik a dollár keresletét, ugyanis az arany piacán jellemzően dollárban köttetnek az üzletek, ezzel növelve a deviza árfolyamát.
(a Piac és Profit összeállítása alapján)