Az MNB Bank üzleti vezérigazgató-helyettese Katona Ildikó, szigorúan kezeli a családi kasszát. Íme, az Ő spórolási módszerei, és tanácsai befektetéshez alacsony kamat környezetben.
Hogyan lehet spórolni?
- A legfontosabb, hogy írásban kell vezetni a költségeket. Ez a kiszámíthatóság és a pénzügyi tervezés alapja.
- Ildikó állítja, hogy azzal is lehet spórolni, ha az ember kerüli a hipermarketeket. Ugyanis az ilyen helyeken a ténylegesen szükséges dolgok mellett az ember rengeteg fölösleges dolgot vásárol.
- Mindenki tegye rendbe a havonta fizetendő kiadásait, és térjen át állandó átutalásokra, vagy ami még jobb, a csoportos beszedési megbízásokra. Egyrészt mert olcsóbb, mint a csekk, másrészt rengeteg időt lehet megtakarítani azzal, hogy elkerüljük a sorban állást.
Forrás: Pénzcentrum
A jelenlegi kamatkörnyezet nem kedvez a bankbetéteknek. Vajon tényleg olyan rossz a helyzet?
Való igaz a kamatok nagyon alacsonyak, de ne feledjük el, hogy a készpénz tartásnak ára van, és kockázatos is. Könnyel előfordulhat, hogy az otthontartott pénzünket egy lakásbetörésnél ellopják, vagy ne adj isten az autónk eladásánál a vevő hamis pénzzel fizet.
Mindenképpen érdemes havi rendszerességgel félretenni, nincs olyan alacsony összeg, amellyel ne lenne érdemes elkezdeni a megtakarítást.
Melyek az ideális befektetések?
- Állampapír. Biztonságos, és a bankbetétnél lényegesen kedvezőbb hozamot lehet elérni vele. Az állampapírok esetében fél évre, egy évre, vagy még hosszabb időre kell befektetnünk a pénzünket.
- Befektetési alapok: Futamidő alatt is hozzáférhető, felszabadítható befektetés. Ezeknél a lehetőségeknél alacsony a minimális befektetési összeg.
A befektetési alapok kockázatosabbak, mint az állampapírok?
Igen, kockázatosabbak! De az is igaz, hogy vannak olyanok is, amelyek kifejezetten alacsony kockázatúak. És vannak rizikósabbak is, természetesen ez esetben a hozamok is kedvezőbbek. Az hogy ki milyen kockázatú befektetést választ, függ a pénzügyi céljaitól, és attól, hogy milyen az illető kockázattűrő képessége. Az alapkezelők segítenek a megfelelő befektetési alap kiválasztásában.
Konkrét vagy hosszú távú megtakarítás esetén mit érdemes választani?
Ebben az esetben érdemes betartani azt az alapszabályt, hogy kezdjük minél korábban, az elérhető nyereség növelése érdekében. Ilyen esetben jó választás a tartós befektetési számla (TBSZ) A TBSZ-el több eszközbe fektethetünk be egyszerre, plusz olyan adóelőnyöket is nyújt, amelyek révén tovább gyarapítható a megtakarítás. A TBSZ három év lekötéssel már kedvezményesen adózik, öt éven túl pedig teljes adómentességet biztosít.
A TBSZ-ben vannak részvény befektetések is. Ez nem túl kockázatos a lakossági befektetőknek?
Mostanában a részvénypiacnak elég erősen negatív a megítélése. Pedig ezek néhány éves időtávban igencsak gyümölcsöző befektetések lehetnek. Emlékezzünk vissza a 2008-as válságra. Jelentősen esetek a részvényárfolyamok, sokan úgy gondolták itt a világvége. Napjainkra nem pusztán kiheverni sikerült az akkori sokkot, hanem számos papír drágább lett, mint a válságot megelőzően volt.
Ne feledjük!
A részvénypiacok rövidtávon a szerencselovagoknak kedveznek, egy befektető öt évnél rövidebb időtávon ne is gondolkodjon ilyen értékpapírokban. A másik nagyon fontos szabály, hogy egy elsietett, elhibázott befektetési döntésből komoly veszteségünk származhat egy áresés idején. Áresésnél nem szabad pánikba esni, a kivárás jobb technika. A veszteség szép lassan akár teljesen felszívódhat.
Konkrét példa pánik esetére: 1000 Ft-ért vett részvényt, ha amúgy bízunk az adott vállalatban, eszünk ágában se jusson 500 Ft-ért eladni. Inkább várjuk meg, amíg az árfolyam ismét eléri, majd meg is haladja az ezer forintot. Meggyőződésem, hogy a türelem az egyik legfontosabb befektetői erény.
(a Pénzcentrum összeállítása alapján)