Itthon az emberek a nyugdíjkorhatár emelése és a nyugdíjrendszer egyéb elemeinek szigorítása miatt egyre később mennek nyugdíjba. Mit hoz a jövő a nyugdíj terén? Az MNB új tanulmányából kiderül.
A nyugdíjkorhatárról szóló tanulmányban két látványos ábra is szerepel
Az első ábra arról szól, hogy a magyar férfiak a különböző életkorban milyen valószínűséggel voltak járulékfizetők 2010-ben, továbbá mi várható 2025-ben. Az ábráról le lehet olvasni, hogy 2010-ben, 45 éves kor felett, az idő előrehaladtával látványosan esett a járulékfizetők aránya (azaz, hogyan csökkent a járulékköteles jövedelmet szerzők száma).
Hogyan alakult a hozzájárulási ráta?
- 45 évesen 90%
- 55 évesen kicsivel több mint70%
- 60 év felett meredek zuhanásba kezdett a mutató
- 62 éves korban már alig volt valaki a munkaerőpiacon
2025-re a helyzet jelentősen meg fog változni a nyugdíjazás terén
A fokozatos szigorítások következményeként a korhatár előtti nyugdíjazás feltehetőleg jelentősen visszaesik. Plusz, a korhatár-emelés is sok embert fog bent tartani a munkaerő piacon, vélik a tanulmány készítői.
62 évesen a férfiak 70%-a dolgozni fog. Az ábrán a szaggatott és a folytonos vonal közötti nagy rés mutatja azt a különbséget, ami az idősebbek foglalkoztatási arányában valószínűleg 15 év alatt bekövetkezik. Ez nem villámcsapás szerű változás lesz, a folyamat már most is zajlik.
Vajon a nyugdíjkorhatár 65 évre emelése hogyan javítja a nyugdíjrendszer egyensúlyát?
A vékony, pöttyös vonalak jelzik, hogy a reform előtti szabályokkal miként alakult volna a nyugdíjrendszer bevételi és kiadási oldala. A két vonal közötti rész a nyugdíjrendszer hiánya (ennyivel haladja meg a kiadás a bevételt). A vastagabb szaggatott vonalak egy sokkal szűkebb rést határoznak meg. E szerint a korhatár emelése növeli a bevételt és csökkenti a kiadást. Ennek megfelelően, a 2030-as évek elején csaknem egyensúlyba kerül a nyugdíjrendszer, utána viszont demográfiai okokból kifolyólag gyorsan romlik majd a helyzet.
Az 55 évnél fiatalabbaknak erősen tudatosítaniuk kell magukban a 2030 körül gyorsan romló nyugdíjhelyzetet.
(a portfolio.hu összeállítása alapján)