A Bankmonitor.hu újonnan bemutatott Lakossági Banki Kiadás Mutatója szerint a magyar lakosság havonta átlagosan 12 ezer forintot költ különböző banki kiadásokra.
A legnagyobb összeget a hitelek visszafizetése jelenti, a megtakarítási termékekkel kapcsolatos költségek mérsékeltebbek. A banki kiadásokat tudatos választással, megalapozott pénzügyi döntésekkel jelentősen lehet, csökkenti, akár évi több tízezer forinttal is.
A 2016-os év második negyedévében átlagosan fejenként 12 287 Ft-ot fizetett a lakosság a bankoknak.
A Lakossági Banki Kiadás Mutató célja
A mutató elsődleges célja, hogy lakosság banki kiadásairól adjon objektív képet. A rendszer a Bankmonitor.hu saját banki termékadatbázisán alapul.
A Lakossági Banki Kiadás Mutatója számszerűsíti:
- A hitelek kamatait, kamatokat
- A banki költségeket
- A hitelek tőketartozásának visszafizetését
Hogyan működik?
A mutató abszolút értékét és változását a következő tényezők határozzák meg:
- piaci kamatszint
- az egyes banki termékekhez kapcsolódó átlagos szerződésméret, igénybevétel (penetráció)
- a bankok kamat és költségoldali árazása
- az egyes bankok piaci súlyának módosulása
A Lakossági Banki Kiadás Mutató adataiból megtudhatjuk, hogy a lakosság átlagos havi banki kiadásainak 60%-át a korábban felvett hitelek tőketartozásának visszafizetése jelenti. A maradék 40% a kamatokból, illetve a különböző banki költségekből áll.
Forrás: Bankmonitor
A működés részleteit Sándorfi Balázs, a Bankmonitor.hu ügyvezetője ismerteti
„Fontos kiemelni, hogy a hiteltartozás tőkerészének visszafizetése a banki oldalon nem tekinthető bevételnek, a lakossági oldalon pedig költségnek. A hitel pénzügyi értelemben vett költsége ugyanis a kamat, és a járulékos díjak. Amennyiben a – tőke visszafizetést is tartalmazó – teljes kiadást vizsgáljuk, megállapítható, hogy a 12 287 forintos havi kifizetés 90,9 százaléka hitelekhez kapcsolódik, 7,8 százalék a bankszámlákhoz és mindössze a maradék 1,4 százalék köthető megtakarítási termékekhez”
A banki kiadások mérsékelhetők
Az elemzésből az is kirendül, hogy tudatos választással, megalapozott pénzügyi döntésekkel jelentősen csökkenthetők a banki kiadások. Magánszemély számára, aki átlagfizetéssel rendelkezik, már havi 120 Ft-tól elérhető bankszámla szolgáltatás. A legdrágább szolgáltatások költsége meghaladja a havi 3000 Ft, tehát az éves differencia extrém esetben 38 000 Ft-ot is meghaladhatja.
A lakáshitelek esetén hasonló a helyzet
Egy átlagos lakáshitel -7,3 millió Ft – felvétele esetén 42 ezer Ft és 53 ezer Ft között lehet a havi törlesztés 20 éves futamidővel számolva. Ez a teljes futamidő alatt akár több mint 2,5 millió Ft-os eltérést eredményez a teljes visszafizetésben.
Van mit javítani a fogyasztói tudatosságon
A magyar lakosság nincs teljes mértékben, tisztában a megalapozott pénzügyi döntések jelentőségével, derül ki a statisztikákból. Ezt támasztja alá, hogy a banki mobilitás Magyarországon a nemzetközi átlaghoz képest kiemelkedően rossz:
- Mindössze a magyarok 5-7%-a fontolgatja a bankváltást.
- Tavaly a lakáshitel szerződések csak 4%-át adta azon hitelkiváltások aránya, melynél az adós kedvezőbbre válthatta hitelét. Ez az arány az USA-ban, egyes időszakokban az 50%-ot t is túllépte.
A fogyasztói tudatosság erősödhetne hazánkban, ha megkönnyítenék az ügyfelek számára a bankváltást. Ezt az állítást erősíti meg a Bankmonitor.hu 1300 fős, a második negyedév elején elvégezett közvéleménykutatása is. A felmérés egyik legfőbb megállapítása, hogy Európa több országában (Németország, Ausztria, Svájc) már bevezetett, teljes mértékben online, azaz bankfiók felkeresése nélküli bankváltás már jól működik. Ezt a magyar lakosság 47%-ka „teljes mértékben fontosnak” és további 28%-ka „inkább fontosnak” tartja.