Az új cafeteria rendszerben 2017-től nem adhatók a béren kívüli juttatás részeként az öngondoskodást támogató pénztári szolgáltatások alapjait képező munkáltatói befizetések.
A döntéssel sem az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), sem az önkéntes pénztártagok nem értenek egyet.
Az ÖPOSZ szeretne konzultálni a kormánnyal és javasolja, hogy az egyéni pénztári befizetések 20%-os adó-jóváírásának mértéke 2017- től a jelenleginél magasabb limit mellett minimum 10 százalékponttal emelkedjen.
Rengeteg ember jövője forog kockán
Az ÖPOSZ szerint fontos, hogy a munkáltatóknak továbbra is legyen lehetőségük dolgozóik egészség- és nyugdíjcélú megtakarításainak kedvezményes támogatására. A helyzet komolyságát az is mutatja, hogy az önkéntes kasszákat képviselő szervezet több mint ezermilliárd forintos vagyont kezelő, körülbelül kétmillió pénztártagot tömörít.
2017-től magasabb – 49,98%-os – adóteher mellett lesznek nyújthatóak az öngondoskodást támogató pénztári szolgáltatások alapjait képező munkáltatói befizetések.
Pozitívum, hogy az új adócsomagban bár a munkáltatói adóteher emelkedik, de a korábbi pénztári támogatási limiteket jövőre nem kell figyelembe vennie a cégeknek, így bizonyos mértékben nagyobb mozgásteret kaptak a munkáltatók – mondta Dr. Kravalik Gábor az ÖPOSZ elnöke
Tények a pénztárakról
-
A pénztárak a 0,78% átlagos költségszinttel működnek, ez a legalacsonyabb költségszint ma a megtakarítási piacon. Ezt az MNB hivatalos tájékoztatásban is megerősíti.
-
A 20 éves múlttal rendelkező, saját tagjaik tulajdonában álló önkéntes nyugdíj- és egészségpénztáraknak összesen több mint kétmillió tagja van.
-
A kasszák több mint 1000 milliárd Ft-os vagyont kezelnek
-
A pénztárakba való befizetések nagysága túllépi az évi 150 milliárd Ft-ot.
-
Az önkéntes pénztárak előnyei közé tarozik, hogy működésük: egyszerű, érthető, rugalmas és olcsó.
-
A pénztárba befizetők nyugdíjcélú megtakarítása átlagosan már 1 millió Ft felett van.
-
Az önkéntes nyugdíjpénztárt választók a megtakarítás során több portfólió közül választhatnak. Így teljesen egyénre szabható az öngondoskodási konstrukció. Egyéni élethelyzetüknek, koruknak, céljaiknak megfelelő kockázatviselési lehetőségek közül választhatnak egyszerűen, komoly szakértelem nélkül is.
-
A pénztárak jól teljesítenek, magas hozamokat biztosítanak alacsony költség mellett.
-
Az egészségpénztárak létszáma egy millió fő feletti, ám a tagok a szolgáltatásokat igénybe vevő hozzátartozóival együtt közel három millió ember jogosult napi egészséggel kapcsolatos ellátásra.
-
Jelenleg az egyetlen értelmezhető méretű, egészségügyi öngondoskodásra alkalmas intézményi finanszírozó az egészségpénztár. A hazai egészségügyi rendszer finanszírozása 35% feletti arányban magánforrásokra támaszkodik.
A tagok megtakarításainak a legfontosabb céljai: nyugdíj, egészség, gyerekek jövője
A cafeteria rendszer átalakítása jövőre olyan rendkívüli fontosságú elemeket terhel magasabb adóval a munkáltatói gondoskodás köréből, mint az egészség és a nyugdíjcél.
Az ÖPOSZ friss felmérésének eredménye
Forrás: ÖPOSZ
A jövőre életbe lépő béren kívüli juttatásból 100 ezer Ft készpénzt adómentesen adhat a munkáltató, a többit Szép-kártyára utalhatja.
Az ÖPOSZ felméréséből szerint, a munkáltatók szerepe az öngondoskodás terén jelentős
Az önkéntes pénztár tagok körülbelül 30%-a kizárólag munkáltatói támogatás mellett gondoskodik jövőjéről a nyugdíj, és az egészségpénztárakban.
A kutatás egyik kérdése a következő volt:
Ha munkáltatója nem fizetne be az ön számlájára, ön hajlandó lenne az adózott jövedelméből megtakarítani nyugdíj és/vagy egészségpénztáron keresztül, hogy pótolja a kiesett munkáltatói befizetéseket?
Forrás: ÖPOSZ
A diagramból jól látszik, hogy a munkáltatói adóteher növekedése százezreket érinthet hátrányosan – közölte az ÖPOSZ.
Az ÖPOSZ úgy véli, hogy fontos az egyéni öngondoskodás folyamatos motiválása, és több millió dolgozó számára az egészségügyi kiadások, továbbá a nyugdíj-előtakarékosság cafeteria-rendszeren belüli munkáltatói támogatása fontos eleme a jövőre való felkészülésnek.
(az Origo összeállítsa alapján)
Kíváncsiak vagyunk az Ön véleményére is
- {4ZG8C7}