Manapság rengeteg lehetőség van kisebb-nagyobb összegek befektetésére. Sajnos a kínálkozó befektetési lehetőségekkel a lakosság pénzügyi szakértelme nem növekedett.
A Bankmonitor.hu segítségével bebizonyítjuk, érdemes lenne tudatosabb befektetési döntéseket hozni. Tudta Ön, hogy 3%-os kamat melletti befektetéssel többet lehetett keresni, mint 8%-os kamat mellett? Ugyanis a legtöbben a kamat abszolút nagyságra figyelnek, holott sokkal fontosabb, hogy mennyivel haladja meg a kamat az infláció mértékét, azaz mennyivel fog nővekedni a pénz valós értéke. A magyar lakosság többsége azonban ezzel nem foglalkozik.
A pénzügyek egyik alap szabálya
Az infláció felett elérhető hozam/kamat a döntő tényező, ha megtakarítói – befektetői szemmel nézzük a helyzetet. Ez mutatja, befektetésünk valós értéke mennyivel növekszik. Leköthetjük pénzünket 6% kamat mellett, ha az infláció 7% az adott időszakban, akkor befektetésünk veszteséges lesz.
Befektetési számtanpélda
2006 végén 8%-os hozammal vásárolhattunk egy éves állampapírt, vagy köthettük le a pénzünket egy évre bankbetétben. Ebben az időben ehhez 7%-os infláció tartozott, ennek megfelelően a valós értéknövekedés 1% volt. 2014. elején, két évvel ezelőtt az erőteljes kamatcsökkentések után már csak 3% volt az elérhető egy éves kamat, az infláció viszont 0%-ra esett, így pénzünk értéknövekedése 3% volt. 3%-os kamat mellett tehát több pénzt kereshettünk, mint 8% kamatszint mellett!
A legtöbb ember rosszul veszi figyelembe az inflációt, vagy nem is számol vele.
Való igaz, ez általában nem könnyű dolog, ugyanis a pénz lekötésekor (jellemzően) a kamat fix, de az infláció tényleges értéke csak egy év múlva fog kiderülni. Az elmúlt évek tapasztalatai azt mutatják, hogy az infláció lényegesen gyorsabb ütemben mérséklődött, mint arra a szakemberek számítottak. A fenti ábra végén megfigyelhető, hogy a reálkamat negatív tartományba hajlik. Ennek oka, hogy 2%-os inflációra számítanak az elemzők az MNB-nél. Ez az inflációs előrejelzés vélhetően mérséklődni fog.
2014 és 2015-ben viszont ez a helyzet változatlan maradt
Rendre alacsonyabb az infláció, mint az várható volt. Így mindenki, aki lekötés nélkül tartotta pénzét 1,5-2%-ot veszített reálértelemben, vagyis ekkora vagyonnövekedésről maradt le.
Fontos megemlíteni, hogy az elmúlt 10 évben az infláció felett elérhető átlagos éves kamat 2,2% volt kockázat nélküli befektetéssel. Ez igen magas, hiszen az amerikai tőzsde infláció feletti hozama több évtizedes átlagban alig haladja meg a 4%-ot holott igen kockázatos befektetésről van szó.
Most akkor jól vagy rosszul jártak eddig a befektetők?
A megtakarítók az elmúlt években tehát kényelmes helyzetben voltak, szép összegeket kaptak kockázatmentes befektetések esetén is.
Érdemes figyelembe venni, hogy magyar a lakosság 15%-a készpénzben tartja a megtakarításait. Míg a német lakosság készpénzállománya csak 2%, a még alacsonyabb kamatszint ellenére is.