A unit-linked egy befektetéssel egybekötött biztosítási konstrukció, amely lehetővé teszi, hogy az alap biztosítás mellé kockázati kiegészítőket építsünk be a portfolióba. Figyelem, ennek vannak költségei! Ezek első hallásra csábítónak hangzanak, de vegyük figyelembe azt a tényt, hogy ezen kiegészítő elemek költségeit a megtakarításunkból vonják le.
Hogyan működik?
Annak, aki unit-linked biztosítást köt, kínálkozik az a lehetőség, hogy pár száz forintért vagy akár „ingyen”, köthető kiegészítő biztosítás is, amely baleseti halál, vagy minimális kizárásokkal bármely nemű életvesztésre nyújt fedezetet. Ha a biztosított életét veszti, a kedvezményezettnek kifizetik a térítési összeget és a pénzalap vagy a díjtartalék aktuális értékét.
Egyéb kiegészítő elemek:
- bármely halál
- baleseti halál
- rokkantság
- baleseti rokkantság
- kritikus betegségek, úgymint: rák, AIDS, vakság, szervátültetés, szívinfarktus, stb
- műtéti térítés. Néhol létezik külön női műtéti térítés is, amely szüléskor fizet
- kórházi ápolás / orvosi ellátás
Mennyibe kerülnek ezek a kiegészítők?
Az hogy pontosan mennyibe kerülnek ezek az elemek, az egyén függő, mivel az összeg pontos mértéke függ attól, hogy a biztosított:
- mennyi idős
- milyen nemű
- milyen munkakörben dolgozik
- mekkora térítést szeretne
- milyen eseményre szeretne biztosítást kötni
Továbbá érdemes tudni, hogy kockázati kiegészítők díja általában nem számít bele a hűségbónuszok számításába.
Érdemes pontos kalkulációt kérni az értékesítőtől, mielőtt megkötjük szerződést. Ugyanis ha egy havi 10 000 forintos megtakarításból 2 000 forint kockázati költségekre megy el, az nem túl célszerű.
Előfordulhat, hogy jobban járunk, ha külön kötünk egy kockázati életbiztosítást és külön indítunk egy megtakarítást. Alternatív megoldás lehet a Nyugdíj Előtakarékossági Számla (NYESZ). Ha nem ismeri ezt a megoldást „Kisokos a nyugdíjcélú megtakarításokhoz harmadik rész” című írásunkból tájékozódhat.
Jótanács:
Ha úgy dönt hogy a unit-linked biztosításhoz igénybe veszi a kockázati kiegészítőket, érdemes úgy gondolni rá, mint egy olyan befektetésre, amely a befizetett összeg egy részét visszaadja lejáratkor, és nem spekulálni túl magas hozamokra.